Z archiwum Senatora RP

Z archiwum Rektora SGH

Z archiwum Dziekana KAEWyszukiwanie:      

1-50 | 51-100 | 101-150 | 151-200 | 201-250 | 251-300 | 301-350 | 351-400 | 401-450 | 451-500 | 501-550 | 551-600 | 601-650 | 651-700 | 701-750 | 751-800 | 801-850 | 851-900 | 901-950 | 951-1000 | 1001-1050 | 1051-1100 | 1101-1150 | 1151-1200 | 1201-1250 | 1251-1300 | 1301-1350 | 1351-1400 | 1401-1450 | 1451-1500 | 1501-1550 | 1551-1600 | 1601-1650 | 1651-1700 | 1701-1717

2007-10-20
Michał Kaczmarek pisze: Szanowny Panie Senatorze,

jutro wybory i ostatnie chwile na podjecie decyzji na kogo zaglosowac. Co prawda juz wiem, ze bede glosowac na kandydatow PO, ale do Sejmu z listy Warszawskiej startuje ich az 38! Platforma jest "partia masowa" jak juz sama nazwa wskazuje i poglady poszczegolnych czlonkow sa rozne.
Chcialem zatem dowiedziec sie jakie poglady maja poszczegolni kandydaci, ale zarowno na stronie PO jak i kandydatow nie ma takich informacji.
Pana strona tez nie zawiera takiego dzialu. Jedynie w dziale odpowiedzi mozna sie troche o pana pogladach dowiedziec, ale jest to bardzo czasochlone i dotyczy tylko dziecin o ktore wyborcy pytaja...

Wydaje mi sie, ze PO w ostatnim czasie staje sie coraz bardziej populistyczna (np. 10 zobowiazan, gdyby nie punkt 5 o podatku linowym to bym pomyslal, ze to dzielo Samoobrony) i chcialbym zaglosowac na kadydata o liberalnych (bardziej gospodarczo niz swiatopogladowo) pogladach, ale trudno sie dowiedziec kto jakie ma w PO.

Ten post to wlascicie nie pytanie, ale prosba o zadeklarowanie w kilkudziesieciu punktach Pana poglady na Pana stronie.

Powodzenia w wyborach

Te 38 kandydatur to - jak myślę - skutek ordynacji wyborczej w wyborach do Sejmu: im więcej kandydatów, tym więcej głosów na listę, a wobec tego tym więcej mandatów w Sejmie.
Szczerze mówiąc, oceniałbym osobowości i dotychczasowe działania kandydatów, bo poglądy po pierwsze są w miarę wspólne (gdyby tak nie było, to nie byliby to kandydaci z listy PO), a po drugie moga ewoluować...
Moje poglądy? Może w pięciu punktach?
1. Niskie podatki, bo to obywatele a nie urzędnicy (państwo) mają decydować o sposobach wydatkowania swoich pieniędzy. Niskie, a więc albo liniowe, albo poigłówne, albo - dopuszczam, taka myśl - progresywne, ale niskie.
2. Zmiana zasad finansowania usług publicznych, np. bon edukacyjny.
3. Samorządność w różnych wymiarach, np. w postaci autonomii szkół wyższych. Ale autonomii autentycznej, a nie deklarowanej. Autentyczna autonomia oznacza, że dyplomy uczelni wyższych nie są państwowe (jak teraz), lecz uczelniane.
4. Zaufanie do obywateli i ich rozsądku.
5. Równość wobec prawa, równośc zobowiązań wobec państwa.


2007-10-20
wojtek pisze: dziękuję za odpowiedź, rozumiem, że jest Pan przychylny wszystkim ludziom, a w stosunku do homoseksualistów raczej obojętny, bo przecież jak by to brzmiało, że ludzie są Panu obojętni, tego by Pan nie zaryzykował, odpowiedź w miarę bezpieczna

mam nadzieję, że ludzie odpowiedzialni za kraj zachowają przychylność wobec wszystkich ludzi, a homoseksualizm pozostanie tylko sferą intymną, bez znaczenia w relacjach społecznych, w duchu toleracji i bez jakichkolwiek represji

cenię Pana kandydaturę ze względu na Pana profesję, doświadczenie, dorobek, poglądy oraz tę stronę, pozdrawiam

Dziękuję. Ta strona to skutek działania strony "rektorskiej", która funkcjonowała sześć lat i dawała mi kontakt z wyborcami w uczelnianym kontekście.


2007-10-19
wojtek pisze: Czytałem odpowiedzi na pytania o homoseksualistów. Przed wyborami chciałbym zadać jeszcze dwa.
1) Czy zgadza się Pan z nimi, że ich seksualność jest czymś niezależnym od nich samych, nie wybranym, więc naturalnym i niegodnym potępiania?
2) Czy jest pan przychylny (chodzi mi dokładnie o to słowo, a nie o tolerancję, akceptację czy coś w tym stylu)takim osobom?
Bardzo dziękuję.

1) nie wiem, znam opinie potwierdzające obie wersje.
2) przychylny? raczej jest mi to obojętne, traktuję to jako sprawę intymną, leżącą w sferze prywatności (o ile nie narusza praw innych osób).


2007-10-19
Gość serwisu pisze: Mówiąc szczerze nie rozumiem Pańskiej logiki. Czy nie uważa Pan, że to jednak teka ministra daje największe możliwości zmieniania szkolnictwa wyższego? Nie boi się Pan, że w ministerstwie usadowi się jakiś związany z PO etatysta i będzie tak jak było za SLD i Seweryńskiego?

Nie, nie uważam. Minister po pierwsze musi realizować istniejące ustawy (np. pisać do nich rozporządzenia, karać za jej nieprzestrzeganie, itd). Zmieniać ustawy może i powinien Parlament. Tak, boje się, ale obawy wynikają z tekstu ustawy i uprawnień nadanych przez nią ministrowi i jego urzędnikom, a nie z osobowości tych, ktrórzy ewentualnie mogliby tę ustawę w dalszym ciągu wprowadzać w życie. Od zmieniania szkolnictwa są rektorzy, a nie minister.


2007-10-19
Roman Grelewicz pisze: Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mój głos i trzech moich znajomych już Pan ma. Życzę zwycięstwa!
Serdecznie pozdrawiam
Roman

Po prostu odpowiadam na listy, tak jak odpowiadam na pytania, któe zadają wyborcy (a bywa ciężko, proszę popatrzeć na dokumenetację zdjęciową z kampanii).


2007-10-19
Student SGH pisze: Nie pytam ani o LPR ani o PR, a o UPR/PJKM. Nie był Pan nigdy członkiem ani UPR ani PJKM, mimo, iż są(były) to partie o wiele bliższe Panu poglądowo niż obecna PO.
Natomiast à propos WE:
Czy naprawdę nie dostrzega Pan tam dominującej roli Niemiec, bo przecież, że PO jest prounijna zdaje się Pan nie zaprzecza ?
Czy zaprzeczy Pan, iż PO była dofinansowywana przez ambasadę RFN ?
Czy zaprzeczy Pan,że kanclerz Niemiec Angela Merkel wspomagała Pana Tuska podczas swoich wizyt oficjalnych przez co zapewne przegrał (jedyne państwo przypominam, które ma do nas pretensje terytorialne) ?
Czy zaprzeczy Pan, że niemieckie fundacje np. Fundacja Adenauera popierają PO ?
Czy zgadza się Pan w ogóle z polityką zagraniczną swojej bądź co bądź partii ?

Proszę mi wybaczyć Panie Profesorze tę "dociekliwość" - mój głos Pan już ma, ale obawy jakoś nie ustają . . .

Jeśli Pan ma rację (przyznaję, że nie znam szczegółów), to proponuję dołączyć do mnie, zapisać się do PO i zmieniać ją od środka.
Co do wspomagania D.Tuska przez A.Merkel to ostatnio często spotyka się z nią rodzina Panów K. Może to dobrze, w tym kontekście...


2007-10-19
Student SGH pisze: Przepraszam Pani Profesorze - istotnie użyłem nieodpowiedniego słowa, przyznaję, niemniej jednak w cudzysłowie.
Jak sam Pan przyznawał niejednokrotnie, był i jest Pan przeciwny obecnej i planowanej formie Wspólnot(y) Europejskich(ej), a przecież PO to chyba najbardziej prounijna, a tym samym proniemiecka formacja naszej sceny politycznej - dobrze Panu tam z tym ?

Fakt, nie lubię biurokracji europejskiej, ale czy to ma oznaczać, że mam byc w strukturach LPR? Wolę być w PO ekstremą. A co do proniemieckości: nie widzę żadnych poglądów PO, które usprawiedliwiałyby taką opinię o PO.


2007-10-19
Roman Grelewicz pisze: Panie senatorze
Mieszkam już półyora roku w Coventry i będę glosował w Birmingham (oczywiscie na listę PO).Do czerwca 2006 pracowałem jako nauczyciel matematyki w gimnazum, lecz zuwgi na trudnosci finansowe mojej rodziny, musiałem wyemigrować do UK.
W związku z tym chciałbym zapytać Pana czy jako przyszły senator będzie Pan wspierał dzialania mające na celu poprawę warunków życia nauczycieli aby tacy jak ja mogli powrócić do Polski i godnie tam żyć. Wprawdzie nie mam tu źle bo pracuję na etacie inżyniera ale strasznie tęsknię za krajem i rodziną która pozostała w Polsce. Bardzo proszę o odpowiedź przed niedzielą abym miał łatwiejszy wybór (Pan lub Pani Barbara Borys-Damięcka).
Serdecznie pozdrawiam
Roman Grelewicz

Po pierwsze, nie musi Pan wybierać pomiędzy p.Borys-Damięcką a mną: do Senatu wybiera się DO CZTERECH kandydatów (dotyczy to głsowania w moim okręgu wyborczym, czyli w Warszawie). Z tego powodu PO wystawia trzech kandydatów.
Po drugie:z miany w systemie finansowania edukacji są jednym z elementów programu PO. Nauczyciele wszekich szczebli(od przedszkola do uczelni wyższych) musza zarabiać godnie, stosownie do roli jaką rzeczywiście odgrywają w społeczeństwie. Ale wymaga to: wprowadzenia bonu edukacyjnego, autonomii szkół i uczelni oraz wielu jeszcze innych zmian.


2007-10-19
Student SGH pisze: Ładnie się Pan wymigał Panie Profesorze z tym KW LPR. No, ale przecież w poprzednich wyborach również "zdradził" Pan PJKM czyli ówczesną machinę wyborczą UPR-u ! Czy to aby nie rzeczywiście ów polityczny pragmatyzm, o którym już tu pisano i którego się Pan wciąż wypiera ?

Teraz pozwolę sobie zacytować 2 razy Pana i raz JKM:

"W PO mogłem być liberałem" - przypominam, że w UPR/PJKM też !

"W PO są tacy, którzy moje poglądy w tym zakresie podzielają (np. J.Gowin)." - w UPR/PJKM prawie wyłącznie tacy !

"Dokładnie to samo dotyczy WCzc. Donalda Tuska: lubię Go - i wiem, że On wie, że 2/3 Jego partii to albo "aferałowie" spod znaku Piskorskiego (CEP) oraz agentura (spod znaku p.Andrzeja Olechowskiego)." - Czy nie jest tak w istocie, że większość PO to tzw. "łże-liberałowie" Panie Profesorze ?

Nie będę się wypowiadać o partii, lecz o Klubie Parlamentarnym. Znam wielu jego członków i słuchałem ich wypowiedzi. Po pierwsze wielu członków Klubu Parlamentarnego nie przyznaje się do bycia liberałami, a więc nie łżą że są liberałami. Po drugie poglądy liberalne pojawiają się także w innych partiach/klubach. Słuysząłem np. Posła Zawiszę, który chwalił liberalne podejście do gospodarki. Słowo "zdrada" brzmi poważnie, ale przecież nigdy nie byłem członkiem UPR/PJKM, a jedynie mam poglądy liberalno - konserwatywne.


2007-10-19
Gość serwisu pisze: Jakie jest Pańskie zdanie na temat legalizacji posiadania substancji nieuzależniających fizycznie (np. marihuana), w obliczu faktu, że substancje uzależniające fizycznie (np. alkohol, nikotyna) są legalne i powszechnie akceptowane?

O badaniach i brytyjskich propozycjach na ten temat pisze wczorajszy "Dziennk". Poczytam.


2007-10-18
Gość serwisu pisze: Platformie Obywatelskiej gratuluję senatora Rockiego!
Całkiem poważnie, zmojej wiedzy wynika że może byc pan jednym z niewielu autentycznych polityków w PO. Czy przystapieniem do Po kierował u pana pragmatyzm?

Pragmatyzm? W pewnym sensie: chce móc mieć pełnoprawny wpływ na pogram PO. Z wewnątrz, a nie jako obserwator z zewnątrz lub członek Klubu Parlamentarnego PO - jak było dotąd.


2007-10-18
Gość serwisu pisze: Panie Profesorze, chciałbym zagłosować na PO lecz nie wiem czy nie będę głosował za przyszła koalicja POLiDu, co Pan zrobi jeśli powstanie taka koalicja? zrezygnuję Pan z członkostwa w PO? Mam nadzieję że PO nie pójdzie w ślady PiSu....
PS.Jeśli PO nie powie nie z LiDem to mam to gdzieś i nie głosuje na nikogo;/

Przecież już kilukukrotnie takie oświadczenia padały z ust D.Tuska. A ja mówiłem to w różnych mediach: z ludźmi - tak, z instytucja o takim programie - nie. Podobnie jest w przypadku PiS.


2007-10-18
Gość serwisu pisze: jak Pan ocenia to posuniecie http://www.parkiet.com/news/art.jsp?idn=529590&dz=01000

Dla mnie jest to bardzo niesmaczne, zeby mocniejszych slow nie uzyc

W porównaniu z działaniami PiS drobna rzecz... Smaczne bvyło namawianie członków PO na przejście do PiS? Smaczne było zawiązanie koalicji z Samoobroną?


2007-10-18
Gość serwisu pisze: czy nazwanie funkcjonariuszy państwowych fagasami jest skandaliczne??

Zgodnie ze słownikiem wyrazów obcych (PIW, 1965): fagas: 1.pogardliwie: służący, 2.lizus, pochlebca.
Natomiast wdług WIEM:
fagas (niem. ‘włóczęga’) 1. pot. lizus, sługus. 2. zool. typ mleczno-wełnistej holenderskiej owcy.
A więc: po pierwsze funkcjonariusze państwowi z definicji sa służącymi, problemem jest tylko czy służą zgodnie z ideą społeczeństwu (tak jak to było w poprzedniej Ustawie o Słuzbie Cywilnej), czy rządowi (jak to jest w obecnej Ustawie o Służbie Publicznej).
Obrazić się ewentualnie można za "barana", czyli męski typ owcy...


2007-10-17
Gość serwisu pisze: Szanowny Panie,

Dwa proste pytania, od odpowiedzi na które uzależniam oddanie głosu na Pana, a które nasunęły mi się po przejrzeniu wyników Pana dotychczasowej pracy w Senacie:

1. Był Pan aktywny w dziedzinie polityki naukowej, spraw uczelni itp., co żywo mnie interesuje jako osobę "z branży". Jak właściwie zapatruje się Pan na obecne uregulowania prawne funkcjonowania uczelni, zwłaszcza dotyczące przebiegu kariery naukowej ? Akceptuje je Pan, czy nie - szczególnie takie zjawiska jak przywrócenie stanowiska docenta ? Jest Pan za utrzymaniem czy zniesieniem habilitacji, tytułu profesorskiego ?

2. Zastanowiło mnie Pańskie oświadczenie senatorskie z 18 października 2006 r w sprawie jakiegoś pensjonatu w Sopocie. Czy mógłby Pan ujawnić okoliczności, w których zainteresował się Pan tą inwestycją ? Ostatecznie senatorowie mają działać w interesie ogółu a nie pojedynczych inwestorów.

1. Jestem tradycjonalistą, lubie obecne przepisy i strukturę stopni i tytułów naukowych: doktor/ doktor habilitowany/ profesor oraz odpowiadającą. Jestem zatem zwolennikiem utrzymania habilitacji jako stopnia naukowego przyznawanego za dorobek naukowy (a nie jak w proponowanej nowelizacji za dorobek dydaktyczny) i odrębności tytułu naukowego. Wykaz stanowisk pozostawiłbym do decyzji uczelniom i ich statutom. Już w tej chwili w jednych uczelniach stanowisko profesora nadzwyczajnego jest przyznawane automatycznie po habilitacji, a w innych trzeba odczekać dwa - trzy lata i wykazać się dodatkowym dorobkiem.
2. Senatorowie i posłowie mają działać w interesie ogółu przy tworzeniu i uchwalaniu ustaw. Natomiast narzędzie jakim są interpelacje poselskie i oświadczenia senatorskie mają różnorodny charakter. Część ma charakter ogólny (np. interpretacji ustaw), a czasami sa interwencją w konkretnej sprawie. Najczęsciej wynika to z próśb o pomoc kierowanych do parlamentarzystów. Tak było w przypadku pensjonatu w Sopocie, tak też było na przykład w przypadku przychodni na Waryńskiego, studentów - sportowców, którzy nie otrzymali stypendiów czy Akademii Ekonomicznej w Krakowie (a od tego roku - Uniwersytetu Ekonomicznego).


2007-10-17
Gość serwisu pisze: "A więc zgadzamy się co do tego, że najlepiej, by dzieci chowały się w normalnych, tradycyjnych rodzinach."

Zgadzamy sie, ale ja uwazam, ze w sytuacji kiedy mamy do wyboru pozostawienie dziecka na 18 lat w domu dziecka lub zezwolenie na zaadoptowanie przez dwie matki lub dwoch ojcow (jakkolwiek kuriozalnie to brzmi), lepsza jest taka rodzina niz zadna. W koncu kazdy kto ubiega sie o adopcje przechodzi szereg testow psychologicznych itd. Z gory napisze, ze zarzut o tym iz zwiazki homo sa mniej trwale niz zwiazku hetero odrzucam. Jedne i drugie sa tak samo zagrozone rozpadem/rozwodem.

Co do ostatniej tezy: myślę, że brak dobrych danych na jej uzasadnienie. Ponieważ nie są legalnie rejestrowane, to ich rozpady nie są też rejestrowane (w przeciwieństwie do rozwodów).


2007-10-16
Gość serwisu pisze: Kto wygrał debatę? :)

Oczywiście: D.Tusk.


2007-10-16
Gość serwisu pisze: Gość serwisu pisze: Jakie jest Pańskie zdanie na temat adopcji dzieci przez osoby homoseksualne? W chwili obecnej JEST to jak najbardziej możliwe - ustawa daje możliwość adopcji dziecka przez jedną osobę w stanie wolnym i nigdzie nie ma wymogu sprawdzania jej orientacji seksualnej.

Jeśli jest Pan przeciwny adopcji dzieci przez lesbijki - jak jest Pan w stanie pogodzić swój liberalizm z tym, że państwo ingerowałoby wtedy w bardzo intymną sferę życia obywateli, sprawdzając ich orientację?

Jestem liberałem w sprawach gospodarczych, a konserwatystą w obyczajowych. Tak więc jestem zwolennikiem adopcji dzieci przez małżeństwo, a więc legalny związek kobiety i mężczyzny. Taka adopcja daje szanse na wychowywanie dzieci w normalnych, rodzinnych warunkach. Każda inna adopcja takich szans nie daje.

--
Ja się w zasadzie zgadzam, że dzieci powinny sie wychowywac w tradycyjnych (żeby nie powiedziec 'normalnych') rodzinach. Jednak z drugiej strony, jeśli dziecko ma dorastać w domu dziecka, niekochane, niezadbane... to może lepiej żeby miało szczęśliwe dzieciństwo z dwoma mamusiami lub dwoma tatusiami? Zresztą pary homoseksualne i tak mogą wychowywać dzieci, nie trzeba do tego adopcji, wystarczy że jeden z partnerów/ek będzie biologicznym rodzicem.

A więc zgadzamy się co do tego, że najlepiej, by dzieci chowały się w normalnych, tradycyjnych rodzinach.


2007-10-16
Gość serwisu pisze: Pan Senator by pewnie wolal nagrode Nobla z ekonomii niz teke ministra ;-)

No pewnie, Nobel jest na całe życie, za dorobek. A teka to tylko wykonywanie ustaw. I co zrobić jeśli są złe? Lepiej być w Parlamencie i poprawiać te ustawy.


2007-10-15
Henio pisze: Na rece Senatora przesylam zyczenia powodzenia dla D. Tuska w dziejszej debacie! Oby prezydent Kwasniewski go niczym nie zarazil, bo jeszcze polegnie nam jak premier.....

Przekażę, ale myślę, że DT przeszedł stosowne szczepienia...


2007-10-15
Gość serwisu pisze: Panie Senatorze, czy nie marzyło się Panu kiedyś zostanie ministrem nauki i szkolnictwa wyższego?

Nie, nigdy, choć miałem nawet propozycję...


2007-10-15
Gość serwisu pisze: Jak Pan Profesor uwaza: nalezalo im sie? :-)
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,4579337.html
ps. i jaka szkoda, ze to nie absolwent SGH! :-((((

Ale ma DHC SGH z 1994 roku.


2007-10-15
Piotr Prudzyński pisze: Panie Senatorze,
żeglarze zawsze z Panem i może Pan liczyć na nasze poparcie!!!! A, żeby nie było OT, co dobrego?? :)

Co dobrego? Dzięki współpracy żeglarzy jestem kandydatem do Senatu, bo Wasze podpisy były ważnym elementem zbioru podpisów.


2007-10-15
Michał Kosek pisze: Dziękuję za odpowiedź w sprawie ordynacji. Problem ze zwykłym skreślaniem kilku kandydatów jest taki, że trzeba głosować "stategicznie", a nie zgodnie ze swoimi prawdziwymi preferencjami. Jak Pan sam napisał, ograniczy się Pan do zagłosowania na trzech kandyatów PO, by nie rozpraszać głosu. A nie sądzę, żeby było Panu absolutnie wszystko jedno kto ten czwarty mandat dostanie.

Oznaczanie kandydatów numerami, jak w irlandzkiej ordynacji STV, ten problem rozwiązuje.

OK, dobry pomysłe. Swoja drogą w taki sposób studenci SGH wybierają wykładowców na przedmiotach obowiązkowych: składają w dziekanacie listę preferencyjną.


2007-10-15
Gość serwisu pisze: Sz.Panie Profesorze
Nie mogę odpuścić Pańską odpowiedz. Muszę wrazić swój zawód. Zawiodłem sie.Odpowiedział Pan jako polityk a nie profesor ekonomii. Oczekiwałem odpowiedzi merytorycznej. Zbył Pan mnie taka odpowiedzią, w dodatku jeszcze nie prawdziwą.Wbrew temu co Pan mówi, przecież PO rządziło od początku transformacji najpierw jako KLD (Kongres Liberalno Demokratyczny), a później jako Unia Wolności. Przecież KLD jest odpowiedzialne za skandal m. in. NFI 714 przedsiębiorstw)itd itp.
Pyta Pan o alternatywę, pytając czy socjaliści? mogliby nią być. Oczywiście, że nie, bo oni też uczestniczyli w tym o czym pisałem w poprzednim pytaniu. Ale nie wspomniał Pan o PIS jako alternatywie. Dobrej czy złej ale jednak.
Pozdrawiam
KG

Politykiem się nie czuję...
PiS jest dla mnie zlą alternatywą, bo wprowadzają w życie wizję państwa, której nie akceptuję. Na przykład odbierają uczelniom wyższym autonomię.


2007-10-14
Michał Kosek pisze: Ostatnio Platforma powołuje się na wiele rozwiązań z Irlandii. Co Pan myśli na temat stosowanej w Irlandii ordynacji wyborczej z pojedynczym głosem przechodnim (ang. Single Transferable Vote), pozwalającej oznaczyć kandydatów numerami, od najbardziej do najmniej preferowanego?

Czy nie byłby to dobry kompromis łączącym najważniejsze zalety jednomandatowej ordynacji większościowej i ordynacji proporcjonalnej?

A co Pan myśli o propozycji, by wyborca wskazywał po prostu tylu kandydatów, ile jest mandatów? Tak samo w wyborach do Sejmu i do Senatu?


2007-10-14
Gość serwisu pisze: Jakie jest Pańskie zdanie na temat adopcji dzieci przez osoby homoseksualne? W chwili obecnej JEST to jak najbardziej możliwe - ustawa daje możliwość adopcji dziecka przez jedną osobę w stanie wolnym i nigdzie nie ma wymogu sprawdzania jej orientacji seksualnej.

Jeśli jest Pan przeciwny adopcji dzieci przez lesbijki - jak jest Pan w stanie pogodzić swój liberalizm z tym, że państwo ingerowałoby wtedy w bardzo intymną sferę życia obywateli, sprawdzając ich orientację?

Jestem liberałem w sprawach gospodarczych, a konserwatystą w obyczajowych. Tak więc jestem zwolennikiem adopcji dzieci przez małżeństwo, a więc legalny związek kobiety i mężczyzny. Taka adopcja daje szanse na wychowywanie dzieci w normalnych, rodzinnych warunkach. Każda inna adopcja takich szans nie daje.


2007-10-14
Gość serwisu pisze: Z okręgu Warszawa I do Senatu startuje 3 kandydatów PO, a mandaty do zdobycia są 4. Czy ten czwarty głos odda Pan na niedawnego członka PO Roberta Smoktunowicza, czy też może na kogoś innego?

Dla zwiększenia prawdopodobieństwa wyboru kandydatów PO nie będe "rozpraszał" głosów.


2007-10-14
Student SGH pisze: Dlaczego jako konserwatywny liberał startuje Pan Profesor już po raz drugi z list PO, a nie, bliższej Panu przecież poglądowo UPR (KW LPR) ?

Bo KW LPR nie jest mi bliski. W PO mogłem być liberałem. W miniony piątek miałem debatę powięconą szkolnictwu wyższemu, zorganizowaną przez KoLibra na UW (Wydział MIM), w której uczestniczył przedsatwiciel KW LPR i miał jak sie okazało poglądy mało liberalne (przynajmniej w porównaniu ze mną). W PO są tacy, które moje poglądy w tym zakresie podzielają (np. J.Gowin).


2007-10-14
Grzelak pisze: Właśnie - konkrety konkretami, ale to właśnie p. Donald Tusk z jednej strony opowiadał, że zrobi z polski liberalny raj, a z drugiej atakował za kwestionowanie KPP... Dla mnie to choćby stawia tę "konkretyzację" pod znakiem zapytania.

Przy okazji - widziałby się Pan w roli ministra? Resort gospodarczy, czy może edukacyjny? Jak Pan w ogóle ocenia rozdzielenie ministerstw edukacji i szkolnictwa wyższego?

Pozdrawiam

Widzę siebie w roli senatora.
Rozdzielenie, to po pierwsze pomnożenie ministerstw, po drugie rozewrwanie ciągłości procesu kształcenia (poprzenio słusznie łaczonego ze sportem, a teraz wyłącznym dla zwiekszenia liczby urzędów). Oczywiście, jako zwolennik autonomii uczelni wyższych uważam, że zasady rekrutacji powininy ustalać senaty, ale w obecnym stanie prawnym (gdy decyzuje o tym ustawa) lepiej by było by przejście matura/studia koordynowane było przez jeden urząd.


2007-10-13
Marcin Rozmus pisze: Czy jest Pan zwolennikiem przyjęcia przez Polskę Karty Praw Podstawowych w wersji obecnie proponowanej? Jak odnosi się Pan do zastrzeżeń zgłaszanych przez niektórych polityków polskich (głównie kwestia "zakazu dyskryminacji", co może być ścieżką w kierunku rejestracji związków homoseksualnych, małżeństw i adopcji) i zwłaszcza brytyjskich (że KPP jest zbyt prosocjalna).

Nie lubie słowa: "prawa socjalne". Z miejsca czuję niepokój...


2007-10-13
Gość serwisu pisze: Panie Profesorze, jak pan ocenia piatkowa debate? Chyba tym razem sztabowcy PO sie postarali i Donald Tusk byl calkiem dobrze przygotowany do debaty :):) Jakis trening pewnosci siebie tylko by sie jeszcze przydal! Czy nie uwaza Pan, ze zwracanie sie do, co by nie mowic, jednego z wazniejszych politykow w Polsce 'panie Donaldzie' jest jak do chlopca i nieeleganckie??

Codo ostatniej kwestii: znają się od wielu lat i taka forma jest dopuszczalna. Moim zdaniem D.Tusk wypadł lepiej bo mówił o konkretach.


2007-10-13
Gość serwisu pisze: Nie, nie. Hobby np archeologia i kulturoznawstwo. Inne badanie/pytanie: ile osób z wyższym wykształceniem pracuje w 'zawodzie', zgodnie z profilem ukończonych studiów?

Nie ma takich danych. Inne interesujące pytania: ile osób dostało się na te studia, na które chciało? Na ile studia mają być zawodowe, na ile akademickie, ogólne tak jak liceum? Czy ukończenie studiów prawniczych i praca w biznesie to praca w zawodzie, czy sprzeczność z wykształceniem?


2007-10-12
Gość serwisu pisze: To prawda, że być może byłaby to cenna informacja dla tych, którzy są dostawcami usługi jaką jest edukacja i kształcenie. Tylko proszę pomyśleć, iż wiele osób wybiera szkołę i uczelnię wyższą pod kontem hobby, nie zaś szans na zalelezienie określonej pracy po zakończeniu nauki...

Hobby? Na przykład filologia białoruska albo ekonometria? Wątpię...


2007-10-11
Gość serwisu pisze: O, cieszę się, ze pomysł badań wśrod poszukujących pracy się podoba :-)

Myślę, że takie badanie ma sens szczególnie dla tych, którzy zajmują się edukacją...


2007-10-11
Kazimierz G pisze: Sz.Panie Profesorze Szanuje Pana i głosowałbym na Pana. Ale nie w tej opcji Pan jest. Nie moge głosowac na opcję która:
1.zniszczyła polski przemysł (potencjał gospodarczy), bez czołgów i nalotów, fabryki zostały zniszczone. Nic nie potrafimy produkować.(w rezultacie bezrobocie, emigracja, polscy inż. serwisują obce wyroby, załamanie budzetu - brak dochodów).
2.Zamiast socjalnej gospodarki rybkowej (zapisanej w konstytucji Art. 2), łamiąc konstytucję zafundowana polakom kapitalizm oligarchiczny (allokacja nastepuje nie wg kryterów rynkowych, lecz mafijnych, kolesiowych i to kapitału zagarniętego). W rezultacie zamiast pracy kreatywnej (tworzenie wartości dodanej), mielismy zawłaszczanie już istniejących zasobów.
3.Teraz ta opcja obiecuje cynicznie cud gospodarczy. Kto jak kto, Pan dobrze wie jak dalece to jest cyniczne i populistyczne.
itd itp.
Żeby ew. uprzedzic Pana argumenty (Pańskiej opcji): nie czuje sie podsłuchiwany, zagrożony,nie czuje zagrożenia demokracji, nie czuję polityki antyinteligenckiej itd itp.
Z poważaniem
KG

A jaka jest opcja alternatywna: socjaliści? Bo PO nie rządziła od 1990...


2007-10-11
Gość serwisu pisze: Jak Pan ocenia wypowiedź Korwina-Mikke nt. niepełnosprawnych dzieci? Dalej ten człowiek Panu imponuje? Szczegóły:

http://www.dziennik.pl/Default.aspx?TabId=14&ShowArticleId=63569

JKM zaprzecza, że to powiedział i pozywa "Dz" do sądu.


2007-10-11
Gość serwisu pisze: POzdrawiam UPRzejmie :-))))

Wzajemnie!


2007-10-10
Gość serwisu pisze: Panie Profesorze!
Jako kandydat PO, zapewne popiera Pan koncepcję wprowadzenia podatku liniowego w formie proponowanej przez tę partię. Czy mógłby Pan napisać coś więcej o tej sprawie? Z czego wynika postulat "3x15"?

W tej sprawie popieram ideę podatku pogłównego: równego kwotowo dla wszystkich podatników. A postulat "3x15" jest moim zdaniem symbolicznym wyrazem dążenia do obniżenia i uproszczenia podatków.


2007-10-10
grzelak pisze: UPRzejmie dziękuję ;).

Swoją drogą - widziałem na stronie wyborczej, że IM TAK! poparła Pana ze względu na ... proeuropejskość ;). Domyślam się, że rozumianą jako prounijność. o ironio...

Pozdrawiam

Myślę, że ocenili moje działania jako rektora SGH. Wyjazdy i przyjazdy studentów faktycznie wskazuja na proeuropejskość. Prounijność? Był w "Pulsie Biznesu" wywiad pod tytułem "Rektor SGH przeciw Unii". Mówiłem wtedy o kosztach unijnej biurokracji..


2007-10-10
Gość serwisu pisze: Interesującego wywiadu Pan udzielił. http://www.e-polityka.pl/a.10889.d.39.__Zatrudnienie_ciagle_jest_istotnym_problemem_dla_gospodarki__.html Ciekawe jakie by były wyniki badań nt zatrudnienia przeprowadzonych wśród osób, ktore szukają lub niedawno szukały pracy - mam wrażenie, że jednak o rozwijającą i godziwie płatną pracę w Polsce jest TRUDNO.

Te badania - o których mówiłem w wywiadzie - są prowadzone wśród przedsiębiorców, a więc trafiają na adresy firm. Proponowana przez "gościa serwisu" tematyka jest atrakcyjna, ale wymaga innej "technologii". Pomyślę komu zasugerować tę tematyke.


2007-10-10
grzelak pisze: Szanowny Panie Senatorze! Wojciech Popiela zaprosił do debaty Donalda Tuska. Ten mówił, że publiczne debaty polityków walczących o ten sam elektorat (liberałowie w Warszawie mają właściwie wybór: Tusk vs. Popiela) mają obowiązek się na takie zgodzić...

Będzie Pan, jako jedna z nielicznych naprawdę bliskich koliberałom postaci w Platformie, namawiał p. Tuska do debaty ? Ja osobiście byłbym Panu wielce wdzięczny - myślę, że sporo wyborców zarówno UPR, jak i PO - także...

Będę namawiał, także z prostej ciekawości konfrontacji dwu sposobów patrzenia na sprawy liberałów w Polsce.
Swoją drogą: wśród platformersów przyjęło się pisać "POzdrawiam" na koniec korespondencji elektronicznej, napisałem tak do kogoś i otrzymałem w odpowiedzi "POzdrawiam UPRzejmie", sympatyczne, nieprawdaż?


2007-10-09
Ulubiony gość serwisu pisze: Szanowny Panie Profesorze,

I jak tu z przekonaniem popierać Platformę? Pomijając brak jakiegokolwiek dającego się wyczuć programu (nie wątpię, że gdzieś dałoby się takowy wygrzebać, ale jako wyborca i odbiorca kampanii wyborczej nie odnoszę wrażenia, żeby rzeczywiście istniał) i kierunku, poza popieraniem Donalda Tuska (to miły człowiek) i, nie do końca zdecydowaną, opozycją wobec PiSu (tu się trudno nie zgodzić, ale kto nie jest przeciwko PiSowi?), smutkiem napawa mnie mizeria w zakresie internetowej prezencji Platformy.

Wciąż jest Pan jedynym znanym mi politykiem PO, wybranym moimi głosami, który na bieżąco komunikuje się z wyborcami w Internecie - mimo to, z Pana strony trudno się dowiedzieć, ze kandyduje Pan do Senatu ponownie... Serwis HGW jest, podobnie jak wiele ulic w Warszawie, "w remoncie" (z tym, że, w przeciwieństwie to ulicy Puławskiej, brak jest widoków na jego przywrócenie do normalnej użyteczności), w głównym serwisie Platformy linków do stron kandydatów szukać można ze świecą...

Strona warszawskiej platformy wygląda trochę jak efekt sobotnich warsztatów z budowania stron WWW, a moje zmęczone oczy z trudem odszukały linki do prezentacji kandydatów, z których dowiedziałem się m.in. że Pani Borys-Damięcka jest "z pod znaku Skorpiona". Jestem wyborcą z Ursynowa, więc z nadzieją zajrzałem na stronę ursynowskiej Platformy, gdzie zostałem poinformowany, że "Ursynów głosuje na Donalda Tuska, Andrzeja Halickiego i Małgorzatę Kidawę_Błońską" (tak jest, z podkreślnikiem zamiast myślnika).

Nie wiem jak Panu, ale mi hasła pt. "Ursynów głosuje na" kojarzą się z wczesnymi latami PRLu, np. z hasłem "Polskie kobiety jawnie i manifestacyjnie głosują na listę PPR". A czemu polskie kobiety, a raczej Ursynów, mają głosować na w/w obywateli, ze stron platformy się nie można dowiedzieć. Można za to obejrzeć zdjęcie Pana Halickiego o rozdzielczości przekraczającej rozdzielczość monitorów będących w posiadaniu większości wyborców, z którego jasno wynika, że przydałby się Panu Halickiemu dobry fryzjer i makijaż (do zdjęcia, nie na co dzień, przynajmniej nie makijaż).

No po prostu ręce opadają i niemoc ogarnia. Czy wyborcy Platformy muszą głosować na swoich kandydatów "z konieczności", zamiast z przekonania?

Może prześle Pan tego maila kolegom z Platformy, być może niektórym da to trochę do myślenia. Tylko nie posłowi Nowakowi, on nie zrozumie...

Życzę powodzenia

Celne uwagi...
W sprawie mojej strony. Lada chwila uruchomiona będzie "strona wyborcza" i wtedy na stronie senatroskiej będzie link do niej. Strona senatorska jest finansowana z funduszy Kancelarii Senatu i uważam, że nie powinna być wykorzystywana w celach wyborczych. Będzie więc tylko informacja o tym, że startuję w wyborach i stosowne przekierowanie. Podobnie było w 2005, gdy strona "serwisu rektora SGH" nie była wykorzystywana do kampanii wyborczej.


2007-10-07
Student pisze: Panie Senatorze!
Czyżby nie interesował Pana projekt ustawy budżetowej na kolejny rok? Z niej wynika, że wydatki na szkolnictwo wyższe wzrosną o 10%, a nie 1,5%... Pan wicepremier Gosiewski pomylił się, co do wydatków na następny rok. No ale żeby na tej podstawie wyciągać wnioski co do jego wiedzy gospodarczej, to trochę przesada.

Nie wiem skąd informacja o 10%. Premier Gosiewski podawał kwotę, te kwotę potwierdził Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Powtórzę: 300 milionów dla ponad 130 uczelni państwowych (a jest jeszcze ponad 300 prywatnych, które dostają dotację na stypendia, a moga dostawać na częściowe pokrycie kosztu studiów) oznacza przeciętnie nieco ponad 2 miliony na uczelnię. Przeciętna - jeśli chodzi o liczbę studentów - SGH, ma budżet wynoszący około 150 milionów, a więc daje to około 1.5% wzrostu. A inflacja ma wynieśc nieco ponad 2%, co oznacza realny spadek dotacji, a nie - jak mówił Premier - znaczący wzrost.


2007-10-06
Gość serwisu pisze: Jak Pan ocenia wyniki sondażu?

http://bi.gazeta.pl/im/4/4549/m4549764.jpg

Wygląda na to, że gdyby nie wpadka PiS z podpisami Jana Olszewskiego i jego niezarejestrowanie, nie zostałby Pan ponownie senatorem.

TO jest sonadaż przedwyborczy GW i tylko sondaż, a nie wyniki wyborów! Ja broni nie składam.


2007-10-05
Gość serwisu pisze: I jeszcze jedno: Jestem zwolennikiem swobodnej dwustopniowości - tzn. drugi stopien niekoniecznie musi byc związany z pierwszym. W końcu jeśli np.
informatyk I stopnia uzyska doskonałe wyniki podczas studiów z finansów II stopnia, to nie będzie się znać na finansach gorzej niż inni, a za to bedzie bardziej przydatny na rynku pracy. Rzeczywiście
trudniej bedzie finansiście I stopnia na niektórych kierunkach informatycznych II stopnia, ale raz - niechże sam decyduje w co się chce wpakować, dwa - byc może jest informatykiem hobbystą i wie o tym
wystarczająco wiele.

W przypadku studiów ekonomicznych jestem zwolennikiem dwustopniowości takiej jak w przypadku studiów północnoamerykańskich: MBA jest dla tych, którzy nie mają wykształcenia ekonomicznego. Oznacza to, że studia I stopnia są kopletne i wystarczające do pracy zawodowej, a studia II stopnia są na innym kierunku, ale także na innym poziomie. Oznacza to też, że studia II stopnia nie są kontynuacją studiów I stopnia. I tak powinno być w Polsce.


2007-10-05
Roch Wróblewski pisze: Tym razem piszę w związku z artykułem "Autonomia uleczy wyższe uczelnie", który przeczytałem w „Rzeczpospolitej” z 4 X.
Zacznę od tego, co Pan Profesor pominął: w przypadku kierunków praktycznych - jak biznesowe - powinna być możliwa i stosunkowo powszechna ścieżka umożliwiająca prowadzenie zajęć przez praktyków wysokiej klasy. Raz, pomogłoby to z problemem niedoboru kadr; dwa, przy umiejętnym wprowadzeniu, podniosłoby jakość kształcenia. Oczywiście istnieje niebezpieczeństwo kiepskich uczelni prywatnych "wspartych" kiepskimi praktykami i tak łatającymi niedobory kadry...

Jest o tym nieco w ostatniej części tekstu, ale pozowlę sobie uzupełnić: uważam, że uczelnia powinna robić to co obiecuje, a PKA kontrolować czy obietnice są wykonywane. Jeśli uczelnia obiecuje, że uczy w niej dwunastu wspaniałuych, to sprawdza się, czy jest ich co najmniej dwunastu. Jeśli zaś uczelnia zawodowa obiecuje, że zajęcia będą prowadzić wybitni praktycy (np. szefowie firm audytorskich, brokerzy, itd) to PKA nie sprawdza czy mają oni tytuły profesora.


2007-10-05
Gość serwisu pisze: Czy nie wydaje sie Panu ze argumenty takie jak liberalizacja gospodarki i zmniejszenie interwencjonizmu panstwowego nie znajda uznania wsrod spoleczenstwa jeszcze przez dlugi czas? Przy obecnym poziomie edukacji ekonomicznej (niestety rowniez ignorancji i latwowiernosci sporej czesci Polakow) taki program moze nie znalezc poparcia. Rosnace poparcie dla PIS to oznaka totalnej niedojrzalosci. Pracuje od pewnego czasu za granica i ta sytuacja stanowi powazny czynnik demotywujacy do powrotu. Tym bardziej obserwujac pewna nieporadnosc w dzialaniach wyborczych Pana partii.

Ma Pan rację co do poziomu wykształcenia, ale mam nadzieję, że inaczej nazywana liberalizacja gospodarki (hasła typu: jedno okienko, ograniczenie kontroli, itp z Pakietu Szejnfelda) przebije się do świadomości tych, któzy chcą brać sprawy w swoje ręce i są przedsiębiorczy.


2007-10-05
Gość serwisu pisze: Ciekawa lektura? http://www.cba.gov.pl/portal/pl/20/112/

Zawsze uważałem, że trzeba zmienić zasady finansowania szkolnictwa wyższego. Patologie najczęściej powstają tam, gdzie są "łatwe" publiczne pieniądze.


2007-10-05
RMT pisze: Dlaczego Platforma Obywatelska jest przeciwna GMO? Dlaczego chce "aktywnie działac przeciwko wprowadzaniu na pola Polski i Unii Europejskiej GMO oraz promowac żywność ekologiczną"?
http://www.greenpeace.org/poland/wydarzenia/polska/wyniki-sondazu
Dlaczego popiera ekoterrorystow z Greenpeace? Jak studenci wiazacy swoja przyszlosc z biotechnologia maja teraz na PO glosowac i podcinac galaz na ktorej siedza? Podziela Pan stanowisko partii?
Naprawde bedziecie sie zajmowac ochrona wielorybow czy to zart?

Nie znam tego poglądu. W czasie obrad Senatu, o ile pamiętam, Senator R.Górecki reprezentował inną opinię.


1-50 | 51-100 | 101-150 | 151-200 | 201-250 | 251-300 | 301-350 | 351-400 | 401-450 | 451-500 | 501-550 | 551-600 | 601-650 | 651-700 | 701-750 | 751-800 | 801-850 | 851-900 | 901-950 | 951-1000 | 1001-1050 | 1051-1100 | 1101-1150 | 1151-1200 | 1201-1250 | 1251-1300 | 1301-1350 | 1351-1400 | 1401-1450 | 1451-1500 | 1501-1550 | 1551-1600 | 1601-1650 | 1651-1700 | 1701-1717

Tutaj można zadać pytanie...


Biuro Senatorskie Marka Rockiego, pl. Jana Henryka Dąbrowskiego 5, 00-057 Warszawa, tel. (22) 892 06 95, fax (22) 892 06 95