Z archiwum Senatora RP

Z archiwum Rektora SGH

Z archiwum Dziekana KAEWyszukiwanie:      

1-50 | 51-100 | 101-150 | 151-200 | 201-250 | 251-300 | 301-350 | 351-400 | 401-450 | 451-500 | 501-550 | 551-600 | 601-650 | 651-700 | 701-750 | 751-800 | 801-850 | 851-900 | 901-950 | 951-1000 | 1001-1050 | 1051-1100 | 1101-1150 | 1151-1200 | 1201-1250 | 1251-1300 | 1301-1350 | 1351-1400 | 1401-1450 | 1451-1500 | 1501-1550 | 1551-1600 | 1601-1650 | 1651-1700 | 1701-1737

2015-11-11
Stirlitz pisze: Ludzie M. otoczyli wszystkie wyjścia. Przechytrzyłem Antkowiczów - wyszedłem wejściem.

A konkretnie gdzie to było?


2015-10-26
Gość serwisu pisze: 2005 - "Nowa nadzieja"
2007 - "Imperium kontratakuje"
2015 - "Powrót Jedi"

A co w 2011?


2015-10-26
Gość serwisu pisze: A... jeszcze jedno. Jak Pan skomentuje wynik meczu Legia - Lech?

Nie oglądałem, ale wynik dziwny, jak na pozycję Lecha....


2015-10-26
Gość serwisu pisze: A swoją drogą - Tusk zbudował wielką Partię, a pani Kopacz w ciągu roku zmarnowała wszystko.

Zbyt prosta diagnoza, a więc fałszywa. Problemy zaczęły się w 2007, gdy po wygranych wyborach nie można było z powodu kryzysu na świecie i w Europie realizować programu wyborczego.


2015-10-26
Gość serwisu pisze: Zrozumiecie w końcu, że straszenie PiSem się skończyło?

Dlaczego pisze pan do mnie "per wy?". Swoją drogą, nigdy PiS-em nie straszyłem.


2015-10-25
Mateusz pisze: Witam serdecznie,

mam do Pana Senatora kilka pytań.
Chciałbym się dowiedzieć, jakie są Pana opinie dotyczące legalności narkotyków, wprowadzenia małżeństw jednopłciowych i adopcji dzieci oraz stosunku do zakazu palenia(rozszerzenie, zliberalizowanie, czy pozostawienie tak jak jest).

Odpowiem po ciszy wyborczej....


2015-10-21
BYŁY ABSOLWENT pisze: Szanowny panie Senatorze !!!
Mogę stwierdzić iż wszelka dyskusja z Panem nie ma sensu. Za komuny było mniej studentów ale było też mniej obywateli kraju - 32-35 mln osób. Tak więc proporcjonalnie liczba studentów przypadających na obywatela była podobna jak dzisiaj. Zawód polityka ma to do siebie że czasami trzeba podejmować trudne niepopularne decyzje. Jeśli będziemy tak podchodzić do sprawy jak Pan to do niczego w Polsce nie dojdziemy. W Wielkiej Brytanii (tam studia są płatne dla wszystkich !!!) istniało potężne lobby górnicze (tak jak u nas) lecz premier Margaret Tchacher dzięki swojej determinacji i charyźmie potrafiła je złamać i przeprowadzić niezbędne reformy. Pisze Pan o tym że Platforma była w opozycji i nie mogła tym samym w niczym pomóc studentom niestacjonarnym. PIS też był w opozycji lecz (niestety) złożył wniosek do Trybunału w ,,obronie"" drugiego kierunku. SLD będąc w opozycji złożył do Trybunału wniosek w sprawie mieszkań spółdzielczych za tzw. złotówkę. Platforma mogła zrobić to samo !!! Chociażby ze względów marketingowych. Wskazać na obłudę SLD i PIS i wykorzystać to w kampanii wyborczej. W chwili obecnej uczę się w szkole policealnej (zaocznie) na kierunku higienista stomatologiczny lecz za darmo !!!. Tak samo powinno być w przypadku studiów. Jeśli dla pańskiej partii studenci niestacjonarni nie są warci zainteresowania to bardzo źle świadczy to o Platformie. Zamiast ładować pieniądze w nierentowne górnictwo można by te środki przeznaczyć na studentów. W 2005 roku premier Tusk słusznie zauważył że w Polsce nie ma bezpłatnych studiów skoro 2/3 studentów płaci za naukę.Dlatego na niego głosowałem. Na koniec mogę stwierdzić że wszystkie komentarze odnośnie studentów pisze ta sama osoba -Arkadiusz Moranowicz autor bloga o niestacjonarnych, absolwent niestacjonarnych studiów prawniczych. Postanowiłem walczyć o prawa tej grupy studentów, skoro nikt nie ma odwagi. Skoro górnicy, hutnicy za pomocą burd mogą upominać się o swoje przywileje to stwierdziłem że ktoś powinien zawalczyć o prawa studentów niestacjonarnych. Na koniec podam Panu przykład z mojego życia prywatnego. Przez blisko 2 lata toczyłem spór z firma windykacyjną. Praktycznie sam jeden przeciwko wielkiej korporacji mającej sztab prawników. Wiele osób mi mówiło odpuść sobie i tak z nimi nie wygrasz.Lecz ja postanowiłem na swoim (sprawa dotyczyła umowy z bankiem na sumę ok. 1100zł) i kilka miesięcy temu wygrałem z nimi proces sądowy. Wyrok jest prawomocny. Teraz mam ogromną satysfakcję. To dowód na to że warto walczyć o swoje.
Serdecznie pozdrawiam

Liczba studentów którą podawałem dotyczy końca lat 80-tych, a w tedy było nas nieco ponad 38 milionów, tak jak teraz.
Oczywiście, że warto walczyć o swoje. Ja tez przez ponad dziesięć lat walczyłem o to , by dyplomy ukończenia studiów nie były państwowe, ale uczelniane. Udało się dopiero w 2011...
Pozdrawiam wzajemnie.


2015-10-20
BYŁY ABSOLWENT pisze: Szanowny Panie Senatorze !!!
Należy stwierdzić iż rząd Suchockiej nie musiał przyjmować projektu Rakowskiego miał pełne prawo wyrzucić go do kosza. Poza tym nie rozumiem twierdzenia iż uczelniom się nie opłacało się kształcić w weekendy przecież za komuny też istniały studia zaoczne...
Skoro twierdzi Pan że system jest niesprawiedliwy to dlaczego Platforma nie protestowała gdy polityczni bandyci z SLD w 2003 roku odebrali niestacjonarnym prawo do ulgi podatkowej ???. Byłem wówczas studentem i mocno to odczułem na własnej kieszeni (panował wówczas kryzys na rynku pracy co dodatkowo działa na niekorzyść SLD). Dlaczego Platforma nie protestowała gdy PIS w 2006 doprowadził do likwidacji dofinansowania studiów niestacjonarnych przez państwo !!!. Platforma mogła naprawić świństwa które niestacjonarnym wyrządziły PIS i SLD. Odnośnie konstytucji; jestem przekonany że przy jej projekcie pracowali ludzie związani obecnie z Platformą. Poza tym konstytucję też można zmienić. To trudniejsze niż zwykłą ustawę ale nie niemożliwe. Najgorsze jest to że o problemie kompletnie nie mówi się w debacie publicznej !!!. Są jakieś farmazony o grantach, habilitacjach ale o tym że ponad połowa studentów jest traktowana niesprawiedliwie nie mówi się NIC. Słyszałem Pana wypowiedzi odnośnie studiów dlatego czuję się bardzo rozczarowany faktem iż zarówno Pan jak i Platforma nie zrobiła NIC dla niestacjonarnych. Zapytam Pana tak jak kiedyś Tusk Kaczyńskiego czy wie Pan ile kosztują studia niestacjonarne ???Jedyne za co mogę pochwalić Platformę to zniesienie zasadniczej służby wojskowej. Idąc na studia (prawnicze) chciałem zdobyć wykształcenie ale też uciec od wojska. Mówię to bez ogródek. Po prostu nie miałem zamiaru czyścić sedesów szczoteczką do zębów ani zgadzać się na naruszanie mojej godności osobistej. Zresztą w przypadku wojny takich polityków jak Łybacka lub Ujazdowski prędzej wydałbym w ręce wroga niż za nich ginął.
Pozdrawiam

Powoli... Miedzy rządem Suchockiej a Rakowskiego minęło kilka lat i rządów (Mazowiecki, Bielecki, Olszewski, i krótko Pawlak). O ile pamiętam w 2003 PO była w opozycji, czyli nie miała większości w Sejmie. W 2006 też.
Dlaczego PO nie zmienia tego stanu rzeczy: bo sprawa nie ma prostego rozwiązania. Albo trzeba wprowadzić odpłatność za studia dla wszystkich studentów, albo finansować studia wszystkich studentów z budżetu. Na pierwsze nie ma zgodny politycznej, a na drugie pieniędzy.
I wracając do początku Pana listu: tak, za komuny istniały studia zaoczne, ale ogółem studentów było mniej, a zaocznych znacząco mniej niż teraz.


2015-10-19
Gość serwisu pisze: Pana profesorze, czy będzie dobrze? Martwię sie o los naszego kraju. Czy jest pan za JOWami?

Igor lat 10

Ponieważ jestem senatorem wybranym w JOW (co tu dużo mówić: rektorem też byłem wybranym w JOW)to uważam JOW za dobre rozwiązanie. Skutki ordynacji proporcjonalnej widać w kampanii "sejmowej": kandydaci z jednej partii de facto konkurują miedzy sobą, a nie z kandydatami z innej partii. Oczywiście, może to prowadzić do polaryzacji i zmniejszenia liczby partii / stronnictw polityczny w Parlamencie, tak jak stało się to w Senacie po wyborach z 2011. Ale z drugiej strony w przypadku Senatu taka (mniejsza niż wcześniej) liczba partii była już w wyborach 2007 roku, a wtedy ordynacja była inna niż obecnie (chociaż: nie proporcjonalna).


2015-10-18
ABSOLWENT NIESTACJONARNY pisze: Odnośnie studentów niestacjonarnych.
Powiem szczerze iż tak głupiego stwierdzenia w Pańskiej odpowiedzi jeszcze nie słyszałem (wprowadzenie odpłatności za studia zwiększyło liczbę studentów !!!). Zastanawiam się czy aby na pewno nie była to prowokacja. Gdyby usłyszeli to studenci niestacjonarni to nie chciałbym być w Pańskiej skórze...
A teraz na temat. TO SUCHOCKA ODPOWIADA ZA WPROWADZENIE ODPŁATNOŚCI ZA STUDIA NIESTACJONARNE. Jako parlamentarzysta powinien Pan wiedzieć że większość projektów ustaw przygotowuje RZĄD. I rząd (mający zazwyczaj większość w parlamencie) jest odpowiedzialny za politykę w dziedzinie edukacji. Często mówi się właśnie iż rząd tego premiera zrobił to i tamto a nie zrobił tego...Rozmawiałem kiedyś z policjantem który stwierdził iż bardzo chętnie poszedłby na studia zaoczne prawnicze gdyż chciałby się dokształcać no ale na przeszkodzie stoją właśnie pieniądze. To jeden z dowodów na to że obecny system szkolnictwa wyższego jest do...
Skoro jak Pan twierdzi wprowadzenie opłat zwiększa liczbę studentów to dlaczego tylko niestacjonarni mają płacić !!!. Pewno Pan myśli że się czepiam i jestem upierdliwy. Może i tak jest. Ale jestem też osoba która postanowiła walczyć z niesprawiedliwym systemem szkolnictwa wyższego który jest w Polsce (o tym że tak jest stwierdza też Bank Światowy). Kto wie może zostanę II Wałęsą ???

1. Dowód na to, że ja mam racje jest w roczniku statystycznym. Liczba studentów wzrosła, PO wprowadzeniu odpłatności, bo wcześniej uczelniom (publicznym) się po prostu nie opłacało mieć zajęć w soboty/niedziele.
2. Oczywiście, że to rząd przygotowuje projekty, tyle że to był rząd Rakowskiego, bo ta ustawa o której dyskutujemy jest z 1989.
3. Oczywiście, że system jest bez niesprawiedliwy (zawsze - od początku lat 90-tych o tym pisałem, można sprawdzić), ale na przeszkodzie zmianom stoi Konstytucja, a konkretnie art.70 ust.2.: "nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna. Ustawa może dopuścić świadczenie niektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością".


2015-10-18
Absolwent pisze: Panie Profesorze, natknąłem się na coś śmiesznego:
http://www.pb.pl/4324825,93151,roman-kluska-w-narodowej-radzie-rozwoju
87 osób! Z prawa i z lewa! Czytamy "Pluralizm w Radzie ma być gwarancją nowej jakości w debacie publicznej".
Pozwolę sobie podzielić się moimi (skromnymi) refleksjami:
Refleksja numer 1: twierdzenie Arrowa nie jest znane;
Refleksja numer 2: prawo Parkinsona nie jest znane; Refleksja numer 3: znane jest powiedzenie Jeżowa: "Człowiek pojedynczy może się mylić, kolektyw nie myli się nigdy!".

Ja jestem prostym magistrem i proszę o szerszą refleksje Pana Profesora (w skutek nieczynności serwisu rektorskiego): czy to jest dywersja czy to jest sabotaż a może po prostu, zwykła głupota?

Pozdrawiam UPRzejmie
Absolwent

Zaczne od nieczynnego serwisu rektorskiego: to zależy o którym rektorze mowa... Aktualny ma coś w rodzaju "serwisu" na FB. Poprzedni zaczął - o ile wiem z tym samym informatykiem, z którym ja współpracowałem - ale jakoś to wygasło. A mój przerodził się na kilak lat w serwis dziekański, a potem w ten. Ubolewam, ale liczba pytań w rektorskim, a potem dziekańskim była spora. W tym przez pewien czas równolegle z dziekańskim dla "czystości" przekazu też było sporo, ale mniej niż w rektorskim. A teram... Wystarczy popatrzeć na liczbę odpowiedzi... Serwis zostak wyparty przez FB?
Co do NRR: oczywiście, że taka liczba ekspertów wygląda raczej na budowanie przychylności różnych środowisk, niż na realne wykorzystanie. A więc nie dywersja, nie sabotaż, i nie głupota, ale wprost przeciwnie przemyślane działanie. Jak sadzę, krótkoterminowe. Taka grupa musi się "pokłócić", bo nie będą w stanie dać spójnej opinii, a więc ci przegłosowani będą obrażeni.


2015-10-17
Gość serwisu pisze: Często słyszy się w mediach że PO “nic nie zrobiła” przez całą kadecję. Czy istnieje strona w internecie gdzie można przeczytać co PO zrobiła?

Najprościej? Na stronie: http://8lat.platforma.org/.
Ilustrowane podsumowanie (z konieczności syntetyczne)prac Rządu i Klubu Parlamentarnego PO.


2015-10-14
Gość serwisu pisze: Szanowny Panie Senatorze !!!
Z wielka przykrością stwierdzam fakt iż przez 8 lat Platforma nie zrobiła KOMPLETNIE nic aby poprawić los studentów niestacjonarnych. Nadal ta grupa musi podwójnie płacić za studia. Ponadto uważam że przyznanie obowiązku podpisywania umów przez studentów stacjonarnych z daną uczelnią uważam za urągające elementarnemu poczuciu sprawiedliwości. Serdecznie zapraszam Pana do odwiedzenia mojego bloga - niestacjonarni.blog.onet.pl
Były student

Podzielam Pana rozumowanie, ale nie podzielam argumentacji na blogu: kiedyś wszystkie studia były opłacane przez budżet /podatników, ale 1) studentów było znacząco mniej, 2) liczba studentów wzrosła dzięki temu że (nie Suchocka, ale PARLAMENT!) wprowadzono opłaty.


2015-10-12
Maria Filipowicz pisze: Szanowny Panie!

Jestem Pana potencjalną wyborczynią, a do tego wolontariuszką akcji Świeckiej szkoły za NIEFINANSOWANIEM religii z budżetu. Jest to inicjatywa obywatelska, która będzie dyskutowana i głosowana w Sejmie. Chciałabym zatem znać Pańskie oficjalne stanowisko w tej sprawie.

Pozdrawiam
Maria Filipowicz
https://www.facebook.com/maria.filipowicz.77

Nie mam oficjalnego własnego stanowiska. Nie znam szczegółów projektu. Jak będzie w Parlamencie, przeczytam. O ile ja będę w Parlamencie...


2015-10-11
Gość pisze: Panie Senatorze,
Nie mogę głosować na PO po tym jak z mojego konta OFE zabrano sporą kwotę pieniędzy aby nie musieć wprowadzać reform w wydatkach i aby za te pieniądze nadal objadać się frykasami "u Sowy" czy po innych knajpach. Ponadto dla mnie niewybaczalna jest propaganda anty-OFE którą robiono ludziom wodę z mózgu i poczyniono w mentalności ogromne szkody które odbijają się na rynku kapitałowym i gospodarce.
Tymczasem PiS ma program jeszcze gorszy niż PO jeśli chodzi o gospodarkę.
Jako że Pana szanuję, czy może Pan wyrazić swoją opinię, na co lepiej postawić w tych wyborach: Kukiz, Korwin, Nowoczesna? Tylko te trzy opcje mam do wyboru.

Nie podzielam opinii o zabraniu pieniędzy. Jeśli trzymać się interpretacji o "objadaniu się frykasami" za te pieniądze to "u Sowy" musiałyby stołować się tłumy przez kilkanaście lat.
Kukiz? Zmienny. KORWIN? Nie ten co przed laty. Nowoczesna? Za mało wiem, bo za krótko istnieją.


2015-10-06
Gość serwisu pisze: Czy wobec aktualnej sytuacji na Ukrainie ztarudnienie pana Czerczesowa nie jest pochopna i niefortunna?

?? trenował też Austriaków.
Ale, tak "w ogóle": jaki ma to związek z sytuacją na Ukrainie? Ten pan nie będzie trenerem reprezentacji narodowej, ale klubu w którego drużynie grają zawodnicy z różnych krajów.


2015-09-27
gosc pisze: Dlaczego poparł Pan bezsensowne referendum, który zaproponował BPBK, a dlaczego nie poparł Pan referendum zaproponowane przez PAD, który dotyczyło żywotnych interesów obywateli.

Bo odpowiedzi na pytania dwa referendalne zaproponowane przez PAD są oczywiste ("chcę iść wcześniej na emeryturę" i "chcę decydować o moim dziecku"). A więc nie trzeba referendum tylko konkretnych projektów ustaw. A w przypadku pytań BPBK pytanie o finansowanie partii i o JOW nie ma oczywistych odpowiedzi.


2015-09-26
Zmartwiony Europejczyk pisze: Niemcy otwierają Dachau, a Austriacy mają zamiar trzymac migrantów w domu Fritza.
Czy Polska będzie trzymać europejskie standardy? Czy Polska będzie w stanie przyjąć równie godnie przybyszy? :)))

Z pewnością: nie, bo nie mamy takich "tradycji" jak te wspomniane w pytaniu.


2015-09-21
Student pisze: Panie Senatorze!

Czy w Senacie była dyskusja o przyjmowaniu imigrantów?
Jeżeli była to:
Czy naprawde 'potrzebujemy' imigrantów? (W Turcji to może i są uchodźcami, w Polsce już tylko imigranci)
Czy ktoś liczył czy będziemy do nich dopłacać czy oni nam podreperują zgodnie z obietnicami np ZUS?
Czemu z Afryki osoby zupełnie różne od naszej kultury, a nie np z Ukrainy?

(Moja smutna refleksja: Chyba naprawde stoimy w historycznym punkcie... Jeżeli rację mają przeciwnicy imigracji, to możemy nawet nie wylądować na śmietniku historii - nie będzie nas w niej tak jak Palmiry.)

Przepraszam za niewygodne pytania, ale Pan Senator to chyba jedna z ostatnich osób, które mają w parlamencie głowe na karku :)

Nie. Tryb pracy Senatu (tj. 30 dni na zajęcie stanowiska wobec projektów sejmowych) praktycznie wyklucza zajmowanie się innymi tematami.
Ale choć nie było, to:
- problemy demograficzne powodują, że: tak, imigranci są potrzebni.
- potrzebujemy ich, by płacili ZUS,
- oczywiście: lepiej z Ukrainy, a jeszcze lepiej po prostu Polaków, np. z Kazachstanu. Ale z tym są problemy: akcję taką uruchomił W.Cimoszewicz dawno temu i spaliła na panewce.


2015-09-12
MR pisze: A co takiego zrobił Saddam w tym czasie?
Broni masowego rażenia nie było, a zdaje mi sie, że mordy typu "chemiczny Ali" były lata przed samą interwencją. Nie ma również dowodów na to, że miał związek z 11 września.
Odnośnie 11 września to, nie ma nawet zwłok Bin Ladena.
Oczywiście, Saddam ukrył broń na czarnym statku, pewnie na niego też zrzucono zwłoki Bin Ladena...
W tym kontekście Polska dogoniła dojrzałe demokracje, politycy u nas są równie wiarygodni jak na zachodzie! :)

Cytuje z Wikipedii:
"I wojna w Zatoce Perskiej – konflikt zbrojny zapoczątkowany 2 sierpnia 1990 roku zbrojnym najazdem Iraku na Kuwejt,..". To zrobił Saddam.


2015-09-12
Gość serwisu pisze: Chciał Pan chyba powiedzieć winien jest Sam.. wuj Sam, czyż nie?

Nie, nie chciałem tak powiedzieć.


2015-09-10
Gość serwisu pisze: 1. Co jest w Pana ocenie przyczyną kryzysu w Syrii? 2. Jakie aspekty geopolityczne determinują tę sytuację?
3. Jaki jest Pana stosunek do uchodźców z Syrii?

Od uzyskanych odpowiedzi uzależniam poparcie Pana w tym roku :-)

1. Nie jestem politologiem, nie wiem... Na chłodno: naruszenie stabilności sytuacji geopolitycznej po Wojnie w Zatoce. A więc winien Saddam.
2. Moim zdaniem szukają lepszych warunków życia. Gdyby uciekali przed wojną to pozostaliby w Turcji.


2015-09-08
Przyszły Imigrant pisze: Jakie kierunki ucieczki poleci Pan Senator osobom, obawiającym się o swoje zdrowie i życie w związku z Wielką Wędrówką Ludów (napływ hunów)?

?? uciekać z Polski?


2015-08-30
Gość serwisu pisze: Czy poprze Pan w Senacie przeprowadzenie referendum zaproponowane przez prezydenta Dudę? Tak czy nie?

Nie.


2015-08-21
Gość serwisu pisze: Nie żałuje Pan wypuszczeni referendalnego dżina z butelki?

Po pierwsze nie ja go wypuszczałem. Po drugie dżin dobrze służył swemu panu. Po trzecie sytuacja rozwija się interesująco...


2015-08-10
Gość serwisu pisze: czy będzie pan w senacie jako człońek rady nadzorczej banku millennium glosowal przeciwko sejmowej ustawie wspierajacej frankowiczow?

1. Nie jestem członkiem tej Rady.
2. Będę głosować za ochroną budżetów wszystkich gospodarstw domowych, bez uprzywilejowania frankowiczów.


2015-08-06
Gość serwisu pisze: Dziadu stary siwobrody z Platformy (Zd)radzieckiej, w literaturze do takich jak ty poeta pisał: wyp......aj. Złodzieje.

???
Interesujące. Jakiś czas temu autorzy takich wpisów pisali, że to "przemysł nienawiści"..


2015-08-03
Gość serwisu pisze: Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że po wyborach PO znajdzie się w opozycji i nie będzie decydować o sprawach całego kraju. Czy wtedy zamierza Pan pochylić się nad problemami Wawra i Dolnego Mokotowa (na które dotąd wyraźnie brakowało czasu)?

Już o tym pisałem: problemami Wawra i Dolnego Mokotowa zajmują się radni samorządu lokalnego. A kolejne wybory do samorządów dopiero za parę lat. Nie przewiduję, bym w nich startował.


2015-08-01
Radek pisze: Sprzedam głos... 3x 15 i jest Wasz ;)

Handel głosami? Potępiam, nie skorzystam.


2015-07-30
Gość serwisu pisze: Bidulku siwobrody. Kulczyk młodszy był 3 lata. Kończy się wasz czas ubeckie niepolskie nasienia. Nic dla tego kraju nie zrobiliście.

???


2015-06-29
Gość serwisu pisze: W jakiej formacji LWP pan służył?

W artylerii. Jestem absolwentem WSO WRiA.


2015-06-18
Gość serwisu pisze: Dlaczego establishment wściekle atakuje JOWy?

?? a konkretnie kto?


2015-06-16
Gość serwisu pisze: Czy będzie senator startował w tym roku.?

Tak.


2015-06-15
Student Jan pisze: Czy mogę regresją liniową prognozować liczbę wyborców PO? Jeżeli tak, to czy mogę wykorzystać zwykłą prostą zależną od czasu, i jesli znów tak to na jak długim szeregu powinienem estymować parametry? :)

Czy bardziej zaangażuje się Pan po jesieni w życie uczelni?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Student Jan.

1. Prognozowanie przy pomocy szeregów czasowych wymaga co najmniej kilkunastu, a najlepiej kilkudziesięciu obserwacji. Wniosek: za mało obserwacji.
2. Bardziej? Wykłady jak zwykle.

ps.: regresją liniową można oszacować parametry funkcji, a nie prognozować...


2015-06-09
Gość serwisu pisze: To jak to jest z tymi pracami magisterskimi? Jak w TOK-FM, czy jak w Rzeczpospolitej?

No oczywiście, tak jak w tekście drukowanym. Co prawda nie autoryzowanym, ale jak zwykle ufałem Rzeczpospolitej.
Moją reakcja był list do Autora wypowiedzi w radiu:
" Szanowny Pan prof. dr hab. Krzysztof Konarzewski
W związku z przypisaniem mi przez Pana na antenie Radia TOK FM w audycji „OFF Czarek” w dniu 8 czerwca 2015 r. zamiaru „likwidacji obyczaju pisania prac magisterskich” żądam sprostowania tej informacji oraz przeprosin.
W artykule prasowym, na który się Pan powoływał zawarte jest jednoznaczne stwierdzenie, iż „Niektóre szkoły postulują jednak rezygnację z pracy magisterskiej, bo tę można kupić. Taka argumentacja nie podoba się Markowi Rockiemu, szefowi Polskiej Komisji Akredytacyjnej (…)” oraz mój - jednoznaczny w swej wymowie – komentarz, brzmiący: „Jeśli powodem zmiany formuły egzaminu są kłopoty z plagiatami, to jest to wylewanie dziecka z kąpielą. Praca magisterska najlepiej pokazuje, czy student opanował umiejętności przypisane do programu studiów (…)”
Treść Pańskich wypowiedzi wygłoszonych na antenie Radia TOK FM świadczy, iż albo nie przeczytał Pan uważnie tekstu, albo niestety wysnuł wnioski całkowicie sprzeczne z jego treścią. Pragnę przypomnieć, że od wielu lat jestem orędownikiem wykorzystywania w uczelniach wyższych oprogramowania antyplagiatowego oraz byłem inicjatorem wprowadzenia takiego obowiązku w znowelizowanej ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym. Uważam ponadto, że wybrana przez Pana forma wypowiedzi nie przystoi nauczycielowi akademickiemu". (koniec cytatu)
Dla pełni obrazu zamieszczam list, który otrzymałem dzisiaj od Autora wypowiedzi na TOK-FM:
"Szanowny Panie,
uważnie przeczytałem artykuł, który przedtem tylko przejrzałem. Rzeczywiście, prof. Rocki nie występuje tam jako zwolennik likwidacji prac magisterskich. Moja wina. Za Pańskim pośrednictwem przepraszam Profesora i przeproszę Go na antenie TOK FM, jeśli kiedyś jeszcze mnie zaproszą.
Z poważaniem
Krzysztof Konarzewski"


2015-06-07
Gość serwisu pisze: WSI MUSI BYĆ Z PANA DUMNE ALE TO JUŻ KONIEC. SPIEPRZAJ DZIADU!

????????


2015-06-05
Gość serwisu pisze: ...............

A swoją drogą: co dobre (moim zdaniem) dla Polski, to dobre dla Wawra. Na przykład to, że opłata za "gospodarowanie odpadami" jest (ściślej: może być, o ile samorząd tak uchwali) w proporcji do zużycia wody, jest dobre dla wszystkich, także mieszkańców Wawra.


2015-06-05
Jacek pisze: JESTEŚ PAN ZWYKŁA Ś,,,,A KTÓRA SIE SPRZEDAŁA ZA MARNE GROSZE ZACHODNIM BANKOM

???????????


2015-06-05
Gość serwisu pisze: 10 lat w senacie..... czym się Pan może pochwalić..... co Pan zrobił dla Polski (bo przecież nie dla Wawra) ....? / nie pytam o żeglarstwo /

Poza żeglarstwem? I poza tym, czym zajmują się wszyscy senatorowie? Szczególnie zajmowały mnie ustawy o służbie cywilnej, o sporcie, o szkolnictwie wyższym, o odpadach i o czystości w gminach, o dostępie do informacji publicznej... O żegludze śródlądowej też, ale to było dawno, gdy byłem w opozycji.


2015-06-01
Jarosław Drzewiecki pisze: Szanowny Panie Senatorze, dopiero po 4 latach znalazłem Pańskie nazwisko jako reprezentanta dzielnicy Wawer. Musze zauważyć, że Pańska działalność na naszym terenie jest znikoma. Rozumiem, że traktuje Pan swój rejon dość swobodnie, ale porównując Pańska działalnośc do Senatora Marka Borowskiego z Pragi to mamy poczucie niedosytu. Nawet nie zainteresował sie Pan wydarzeniami, które odbywaja sie w rejone Pańskich wyborców. Rozumiem, że nie zamierza sie Pan więcej zajmowac polityka i kandydować do Senatu RP

Szanowny Panie!
Inaczej postrzegam rolę Senatu, a opisuje tę rolę Konstytucja: art.104 "Posłowie (senatorowie) są przedstawicielami Narodu".
Wyborcy odwiedzają mnie w Biurze, jeśli są sprawy ich zdaniem wymagające interwencji. Ale zasadniczo dotyczy to spraw ogólnopolskich, bo sprawami lokalnymi (dotyczącymi dzielnic) zajmują się radni samorządu lokalnego.


2015-05-31
Gość serwisu pisze: #idziemypowas

???????? a po polsku?


2015-05-28
Gość serwisu pisze: Czy do wyborow parlamentarnych nie powinna poprowadzic PO "nowa twarz" w wieku okolo 40-45 lat?

Dosyć konkretny namiar. To znaczy kto?

Nie znam 40-45 latkow z PO. Prosze zaproponowac najlepszego.

Jest kilkoro takich w Parlamencie, ale nie znam wszystkich działaczy. Na pewno tacy powinni sformulować program, a nawet młodsi.


2015-05-27
Gość serwisu pisze: Czy do wyborow parlamentarnych nie powinna poprowadzic PO "nowa twarz" w wieku okolo 40-45 lat?

Dosyć konkretny namiar. To znaczy kto?


2015-05-27
Gość serwisu pisze: Czyich interesów pilnuje pan w radzie nadzorczej dawnego BIG Banku?

Rolę członków rady nadzorczej opisuje KSH.


2015-05-25
Gość serwisu pisze: Czy Platforma przetrwa trudny okres po porażce Prezydenta Komorowskiego?

Myślę, jako optymista, że to Platformę wzmocni.


2015-05-25
Gość serwisu pisze: Czy Święto SGH przynislo jakies informacje o postepach w wyodrebinieniu 3 szkol w SGH?

Jak słyszę stosowna uchwała ma być przedmiotem obrad Senatu SGH w czerwcu.


2015-05-17
Gość serwisu pisze: ...............

Cytuję odpowiedź na to pytanie uzyskaną od innego żeglarza:
W punktach:

1. Sprawę "uznawalności żeglarskich dokumentów" wydanych w innych państwach reguluje art. 37a ust.6 ustawy o żegludze śródlądowej:

6. Osoba, która uzyskała uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej w innym państwie, może uprawiać turystykę wodną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie posiadanych uprawnień potwierdzonych stosownym dokumentem.

Wydawać by się mogło, że to "załatwia sprawę" - bynajmniej, sprawa nie jest taka prosta...2. Najbardziej chyba istotny problem pojawia się w momencie, w którym zastanawiać się zaczynamy nad "uznawaniem" zagranicznych "patentów" podczas żeglugi polskim jachtem po morzu.

Warto podkreślić, że zakres stosowania ustawy o żegludze śródlądowej, (jeżeli jej przepisy nie są przywołane w innej ustawie) ogranicza się do spraw, które określa sama ustawa o żegludze śródlądowej:

Art. 1. 1. Ustawa reguluje sprawy związane z uprawianiem żeglugi na wodach śródlądowych uznanych za żeglowne na podstawie przepisów Prawa wodnego, zwanych dalej „śródlądowymi drogami wodnymi”.

Dla żeglugi po wodach morskich trzeba zatem brać pod uwagę tylko te przepisy ust. o żegl. śródlądowej, które zostały przywołane w przepisach regulujących żeglugę na morzu. Kwestię uprawnień do prowadzenia polskich jachtów po morzu reguluje Art.62 ust.3 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011r. o bezpieczeństwie morskim. Mówi on że:

3. Dokumenty kwalifikacyjne określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37a ust. 15 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej stanowią potwierdzenie kwalifikacji niezbędnych do prowadzenia jachtów rekreacyjnych oraz jachtów komercyjnych odpłatnie udostępnianych bez załogi na wodach morskich.

Tymczasem - sprawę "uznawalności żeglarskich dokumentów" wydanych w innych państwach ustawa o żegludze śródlądowej podejmuje w art. 37a ust. 6.

Wypada zatem stwierdzić, że w przypadku prowadzenia polskiego jachtu po morzu nie ma formalnej podstawy dla uznawania jakichkolwiek innych kwalifikacji, niż kwalifikacje potwierdzone polskimi dokumentami.

Czyli - gdybym chciał w zgodzie z polskim prawem użyczyć najbardziej znanej żeglarce brytyjskiej, pani Ellen MacArthur, swego polskiego, dziewięciometrowego jachciku, na trasie Gdańsk - Gdynia - to pani Ellen MacArthur musiałaby najpierw... zdać w Polsce egzamin - przynajmniej na polski "patent" żeglarza jachtowego...3. Na śródlądziu problemem pozostaje interpretacja niejsnego pojęcia "uprawnień" użytego w zapisie art. 37a ust.6 ust. o żegl. śródlądowej...

Przy interpretacji rozszerzającej można dojść do wniosku, że każda bez wyjątku osoba posiada uprawnienia takie jak w Wielkiej Brytanii - czli każdy jest uprawniony do prowadzenia jachtu o długości do 24m (nie przekraczającego 80GT pojemności).

Kwestię "stosownego dokumentu" wobec braku wymogu posiadania dokumentów wydawanych na podstawie prawa obowiązującego w UK (trudno wyobrazić sobie dokument poświadczający uprawnienia przysługujące każdej osobie) może "załatwić" oświadczenie - bo oświadczenie to przecież też "dokument":

- Oświadczam, że nabyłem uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
- Zakres nabytych uprawnień obejmuje prowadzenie żaglowych i motorowych jachtów niekomercyjnych, o długości maksymalnej do 24 metrów i pojemności do 80GT, na wszelkich akwenach morskich i śródlądowych.
- Oświadczenie powyższe składam celem potwierdzenia uzyskania uprawnień o których mowa w Art 37a ust6 Ustawy o żegl. śródlądowej (Dz.U. 2001 Nr 5 poz. 43)

Ale - znając życie, mam silne przeczucie, że takie oświadczenie nie będzie dla urzędników "ważne".4. Pytania, na które nie znam odpowiedzi:

- Jaki "stosowny dokument" będzie satysfakcjonował urzędników? Czy certyfikaty kompetencji, nawet te najbardziej na świecie prestiżowe, wydawane przez Royal Yachting Association są w Polsce uznawane chociaż na śródlądziu? Przecież nie wydaje się ich na podstawie przepisów państwowych...i nie opisują one "uprawnień".

- Czy może na uznanie zasłużą wyłącznie dokumenty "państwowe", to jest wydawane na podstawie przepisów prawa obowiązujących w zakresie uprawnień do uprawiania żeglarstwa w innych państwach (tych, gdzie takie przepisy funkcjonują)? I z taką bowiem interpretacją spotkałem się z strony urzędników MSiT (niestety - nie mam już dostępu do korespondencji na ten temat).

- Jak przy takim rozróżnieniu uwzględnić "niepaństwowy" certyfikat kompetencji RYA do którego brytyjska państwowa agencja MCA (Marine and Coastguard Agency) wydała na podstawie przepisów brytyjskiego prawa tzw. "commercial endorsment" - wymagany prawem UK wyłącznie do prowadzania jachtów komercyjnych (pleasure craft in commercial use)? Będzie "ważny" - mimo że dla uzyskania "endorsmentu" trzeba jedynie złożyć świadectwo zdrowia i zaświadczenie o odbyciu 4 podstawowych kursów STCW - słowem, mimo że umiejętności żeglarskich w żaden sposób ów "endorsment" nie weryfikuje?

- A może potencjalny posiadacz zagranicznego certyfikatu nadającego "uprawnienia", takie które wydane są na podstawie obowiązującego w innym państwie prawa i są potwierdzone "państwowym" dokumentem spotka się z interpretacją taką, jak wyrażona przez panią Agnieszkę Sut z Ministerstwa Sportu i Turystyki? W imieniu działu prawnego Ministerstwa, pytana o interpretację zacytowanego wyżej zapisu atr.37a ust.6 ust. o żegl. śródlądowej, stanowisko ministerstwa p. Agnieszka określiła słowami :Jestem prawnikiem, wiec wiem, co piszę. Nie ma w polskich, ani powszechnie obowiązujących unijnych przepisów określających procedury uznawania patentów. Po prostu nie ma takich podstaw prawnych. Czyli innymi słowy żaden zagraniczny certyfikat żeglarski nie jest uznawany przez Polskie prawo.

Całość korespondencji osoby zainteresowanej z tą panią - w załączeniu. Warto przeczytać jak wyglądają na codzień relacje urzędnik - obywatel...5. Tyle o niełatwej stronie formalnej - warto też chyba wiedzieć, jak sprawy się mają w praktyce.

- Polskich jachtów po morzu osoby posiadające zagraniczne "uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej" praktycznie nie prowadzą. Jeśli zdarzają się jakieś odosobnione przypadki, to dzieje się to zawsze z naruszeniem przepisów ustawy o bezpieczeństwie morskim. Szczęśliwie - takie przypadki pozostają bez konsekwencji - bo doraźnej kontroli dokumentów uprawniających do prowadzenia jachtów (ze strony administracji morskiej czy Straży Granicznej, która może jej dokonywać na podstawie umowy z dyrektorami Urzędów Morskich) - nie spotka się od bardzo wielu lat. Funkcjonują polskie firmy oferujące odpłatnie jachty bez załogi potencjalnym klientom "z zachodu" - ale są to jachty pod obcą banderą...

- Na śródlądziu stosowanie prawa bardziej jeszcze niż na morzu zależy od... jego świadomości u funkcjonariuszy UŻŚ i policji. Osobiście nie słyszałem, jak dotąd, o przypadku kwestionowania dowolnych dokumentów zagranicznych. Kontorle nie zdarzają sie czesto - i sam nie miałem jednak jak dotąd okazji przedstawić swego "oświadczenia o nabyciu uprawnień" ;-) Jednocześnie - zastanawia znikomy udział turystów zagranicznych wśród osób wynajmujących jachty żaglowe na polskim śródlądziu.

- Niekwestionowaną popularnością wśród turystów "z zachodu" cieszy się natomiast pływanie jednostkami typu "houseboat", czyli na " jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h." Takie jednostki, zgodnie z atr 37a ust. 4 ust. o żegl. śródlądowej, nie wymagają posiadania jakichkolwiek "uprawnień". Prowadzenie "hausboota" wymaga jedynie odbycia przez prowadzącego jacht kilkudziesieciominutowego, uproszczonego szkolenia z zakresu przepisów i manewrownania - regulowanego przez Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 10 maja 2013 r. w sprawie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie.Przepraszam, jeżeli zamiast dać "prostą odpowiedź" - nagmatwałem.

Też wolałbym, by jachtów żaglowych do jakiejś rozsądnej wielkości (np. do znanej z "housebootów" długości maksymalnej 13m) nie dotyczyły żadne biurokratyczne utrudnienia. Zwłaszcza jachtów żeglujacych po morzu...

Koniec cytatu.


2015-05-12
Stanisław pisze: Szanowny Panie Senatorze.
Parę lat temu podczas dyskusji nad nowymi uregulowaniami w sprawie
szkolenia i egzaminów w żeglarstwie zadałem Panu pytanie,na które
otrzemałem wprawdzie wyczerpującą odpowiedź lecz kierowany
dyskusją na forach żeglarskich i pod wpływam emocji moje pytanie
było mało precyzyjne.Był Pan wtedy posądzany o preferowanie uprawnień
instruktora i trenera zdobytych na istniejących uczelniach Wychowania Fizycznego.
Dzisiaj uważam , że Pana motywem było uporządkowanie szkolenia w żeglarstwie.
W związku z tym tematem pomijając aktualne uregulowania prawne mam następujące pytanie.
Jaki jest status prawny stopnia instruktora żeglarstwa z okresu przed zaistnieniem
Uchwały o stopniach instruktorskich podjętej przez zarząd PZŻ?
(Stopień instruktora żeglarstwa był wtedy nadawany na podstawie
Rozporządzenia Ministra Edukacji i Sportu, i był stopniem państwowym tej samej wagi
co stopnie żeglarskie) Dzisiaj stopień mający tą samą nazwę funkcjonuje jako stopień
"związkowy", niestety nie mogę wyszukać w dostępnych publikacjach podstawy prawnej
jego ustanowienia przez PZŻ ( czy istniała?) Jeśli nie to miał Pan wystarczającą rację
próbując sprawy te "wyprostować". W żeglarstwie funkcjonuje też stopień ISA o nezwie
Instruktor żeglarstwa niestety między stopniem "związkowym" i stopniem ISSA jest dość
zasadnicza różnica. Moje zainteresowanie statusem prawnym wynika też z tego, że liczni
koledzy "po żaglu" pracowniczy uczelni zajmujących się sportem nie mają
"zielonego pojęcia"
na temat tego stopnia (często z tytułem doktora , a był to stopień "sportowy" czego
dowodem są przepist z lat przed
ustanowieniem "stopnia związkowego). W dniu dzisiejszym funkcjonują jeszcze ludzie mający
takie uprawnienia jednak dzisiejsza praktyka ogranicza ich zakres sprowadzając
uprawnienia do "stopni związkowych" . Była też możliwość uzyskania na podstawie patentu
(wydawanego przez PZŻ-stopnie żeglarskie były też wydawane przez ten związek
i do dzisiaj to funkcjonuje) legitymacji instruktora sportu w specialności żeglarstwo.
Dzisiejsze uregulowania prawne zamiast ujednolicić i uporządkować zagadnienia szkolenia,
i egzaminowania w żeglarstwie jeszcze wprowadziły więcej bałaganu, ale to już odrębny temat.
Z poważaniem:
Stanisław Gonet - "stary instruktor żeglarstwa (pat. nr.402)"

Szanowny Panie!
O odpowiedź poproszę prawników (z Ministerstwa i z Parlamentu) i umieszczę w tym serwisie, a także napisze do Pana.
Zaciekawił mnie początek Pana listu, cytuje: "Był Pan wtedy posądzany o preferowanie uprawnień instruktora i trenera zdobytych na istniejących uczelniach Wychowania Fizycznego". Z tego co pamiętam AWF-y miały zdanie wprost przeciwne: widziały we mnie zwolennika umniejszenia ich przywileju nadawania uprawnień. Odbyło się nawet w tej sprawie specjalne spotkanie rektorów AWF z Ministrem Gowinem.
Faktycznie, byłem zwolennikiem uporządkowania systemu, nie tylko w żeglarstwie.
Z poważaniem,
M.Rocki (bez patentu, ale tydzień spędziłem na "Zawiszy")


2015-05-11
Gość serwisu pisze: Jest taka teoria co do wyników wyborów prezydenckich, że wyborcy PO zapamiętali sobie, że jak ktoś jest zadowolony z prezydenta, to nie powinien iść głosować, tylko zostać w domu. Co Pan na to?

Znam jeszcze kilka innych teorii. Ich weryfikacja nastąpi za dwa tygodnie.


2015-04-30
Gość serwisu pisze: Czytał Pan dzisiejsza Rzeczpospolitą?

Musiałem poczytać, by zrozumieć pytanie. Tak, czytałem i podzielam poglądy prof.B. Banaszaka co do roli Senatu. A w szczególności propozycję w sprawie "rozłączenia" kadencji Sejmu i Senatu. No tę, że warto wpisać do Konstytucji: "poprawka Senatu może dotyczyć całej ustawy".


1-50 | 51-100 | 101-150 | 151-200 | 201-250 | 251-300 | 301-350 | 351-400 | 401-450 | 451-500 | 501-550 | 551-600 | 601-650 | 651-700 | 701-750 | 751-800 | 801-850 | 851-900 | 901-950 | 951-1000 | 1001-1050 | 1051-1100 | 1101-1150 | 1151-1200 | 1201-1250 | 1251-1300 | 1301-1350 | 1351-1400 | 1401-1450 | 1451-1500 | 1501-1550 | 1551-1600 | 1601-1650 | 1651-1700 | 1701-1737

Tutaj można zadać pytanie...


Biuro Senatorskie Marka Rockiego, pl. Jana Henryka Dąbrowskiego 5, 00-057 Warszawa, tel. (22) 892 06 95, fax (22) 892 06 95