Z archiwum Senatora RP

Z archiwum Rektora SGH

Z archiwum Dziekana KAEWyszukiwanie:      

1-50 | 51-100 | 101-150 | 151-200 | 201-250 | 251-300 | 301-350 | 351-400 | 401-450 | 451-500 | 501-550 | 551-600 | 601-650 | 651-700 | 701-750 | 751-800 | 801-850 | 851-900 | 901-950 | 951-1000 | 1001-1050 | 1051-1100 | 1101-1150 | 1151-1200 | 1201-1250 | 1251-1300 | 1301-1350 | 1351-1400 | 1401-1450 | 1451-1500 | 1501-1550 | 1551-1600 | 1601-1650 | 1651-1700 | 1701-1720

2005-08-20
Gość serwisu pisze: Szanowny Panie Profesorze, czy Pańskie "no właśnie" w odpowiedzi z 19 sierpnia oznacza zgodę z poglądami wyrażonymi w pytaniu? Ja wiem, że nawet na SGH są profesorowie, którzy głoszą, że inwestycje zagraniczne to zło największe, ale to co ten człowiek głosi to jakieś kompletne bzdury. Czy Pan Profesor też uważa, że to inwestycje zagraniczne rozkładają polską gospodarkę? Nie mówię tu o głośnych przypadkach nadużyć, z którymi należy walczyć, ale o normalnych inwestycjach na równych zasadach. Twierdzenie, że polski kapitał nie miał należytej ochrony i dlatego w Polsce jest źle to jakiś absurd. Jaki polski kapitał?? Na początku lat 90 oprócz nielicznych wyjątków jak np. dr Kulczyk to za bardzo bogatego uważało sie człowieka, który mial np. drugie mieszkanie albo równowartość jego. I co, miała być ochrona, która równoważyłaby szanse wielkich korporacji międzynarodowych i polskich bogaczy posiadających jedną szklarnię pod Warszawą? (przy całym szacunku dla nich, chciałbym mieć tyle pieniędzy co oni).Co więcej w większości tacy ludzie teraz są bogaci. A jeśli chodzi o studentów SGH nalewających piwo... to jakaś kompletna bzdura. Ja dopiero jestem miedzy 3 a 4 rokiem SGH, w dodatku raczej nie jestem wybitnym naukowo studentem, (poprawka z Metod Stat. we wrześniu) i już w te wakacje miałem 2 oferty pracy które odrzuciłem bo dostałem lepszą. I nie wyobrażam sobie, że po SGH można nie znaleźć pracy. Może nie wspaniałą, ale jakąś na pewno się dostanie.

Nie uważam inwestycji zagranicznych za zło, bo musiałbym uważać polskie inwestycje za granicą za zło dla tamtych krajów. Co do absolwentów SGH to mam podobną opinię i obserwacje. Co prawda wolałbym by absolwenci tej uczelni sami tworzyli miejsca pracy, niż je zapełniali, ale z pracą absolwentów nie związaną ze studiami rzadko się spotykam.


2005-08-20
Wyprzedaży majątku narodowego cd. pisze: Dziękuję za kontynuację tego wątku. Miałem nie wdawać się w polemikę, jednakże do kilku argumentów przeciwko procesowi prywatyzacji (w wydaniu polskim nie mogę się nie odnieść).
1. Jeśli chodzi o równe szanse sklepików i hipermarketów - oczywiście takowych nie ma. W kontaktach tak z dostawcami jak i z klientami hipermarket zawsze będzie miał przewagę. Z dostawcami - bo jest ich wielu i można wybierać - skutek - lepsze warunki cenowe. Z klientami - bo strata jednego czy kilku nic nie znaczy. Ale - pojawiają się już pozytywne zjawiska - zwłaszcza po stronie dostawców - a mianowicie zrzeszenia producentów zwłaszcza rolnych, dzięki czemu do negocjacji z hipermarketami przystępują z innego już poziomu, a jednocześnie nierzadko sa na tyle silni, że sa w stanie oferować swoje produkty za granicą. A co do podatków - o ile się nie mylę wszystkie jednostki gospodarcze są obłożone w Polsce podatkiem 19% - i te duże i małe. Podatek ten jest podatkiem od dochodu. Jeżeli jednostka wykaże, że zgodnie z prawem i zgodnie ze stanem faktycznym nie wykazuje dochodów - to nie widzę problemu. Można co najwyżej odczuwać poczucie krzywdy... albo zmienić niejasne i zagmatwane prawo podatkowe, żeby uniemożliwić takie matactwa. O ile się nie mylę, jedyne ulgi dla hipermarketów jakie przychodzą mi do głowy, to podatek np. od nieruchomości czy sodków transportu. Jeżeli natomiast uzyskują je od skorumpowanych polityków, cóż... korupcja jest tematem na odrębną dyskusję.
2. Jeśli chodzi o banki - faktycznie wskazany proces prywatyzacji sektora bankowego w Polsce jest kwestią dyskusyjną. Nie uważam jednak że do cna złą. Tak naprawdę pozostaje pytaniem, czy sam w sobie sektor bankowy byłby w stanie osiągnąć aktualny poziom rozwoju. Co natomiast boli to fakt, ze polskie władze monetarne mają nań ograniczony wpływ za pomocą narzędzi płynnościowych - mając takie zaplecze kapitałowe polskie banki utraty płynności się nie boją. Stąd wynika np. niski wpływ władz monetarnych na wysokość oprocentowania kredytów. Jednocześnie uważam, że ciągle jest to jeszcze do nadrobienia - wymagałoby to jednak umocnienia pozycji NBP i RPP, a to stoi w sprzeczności ze społecznym postrzeganiem tych instytucji.
3. Tak zgadza się, sprzedaż TP uważam za patologię, dlatego ja wymieniłem. W chwli obecnej kiepska sytuacja finansowa FT jest tuszowana za pomocą drenażu naszego operatora. Czy wprowadzenie markie Orange jest niepotrzebne - raczej tak. Natomiast jest zgodne z polityką firmy - podobne operacje zostały już wcześniej przeprowadzone z innymi operatorami przejętymi przez Francuzów. Inna kwestia, że obecna Idea będzie trzecim największym operatorem Orange na świecie i pytanie o skutek tak wielkiej operacji jest ogromnym znakiem zapytania. Tu jednak pretensje należy mieć do słynnego dr-a Jana i wspierających go polityków. Z drugiej strony - polscy abonenci dzięki tej operacji mogą uzyskać szereg korzyści. Dla przykładu - w sieci O2, na "karcie" wykupionej np. w Wielkiej Brytanii, w całej Europie gdzie O2 funkcjonuje jako marka rozmawia się za tą stawkę. Podobnie pewnie będzie z Orange. Nie wspomnę też o korzyściach wynikających np. ze zwiększenia siły przetargowej w zakupach telefonów i technologii. Czy 1,6% przychodów to dużo - tak. I to bardzo. Niestety dla przeciwników prywatyzacji - to ciągle jest zgodne z prawem tak polskim, jak i międzynarodowym, niezgodne z poczuciem sprawiedliwości. Ale spór wśród akcjonariuszy, jak podaje dzisiaj Wyborcza, trwa.
Kończąc ten wątek, transfer zysków TP jest możliwy ze względu na dostosowanie (jako takie) polskiego prawa do standardów międzynarodowych, w które coraz mocniej wpisana jest świadomość istnienia korporacji transnarodowych. My możemy w takim układzie jedynie pilnować, aby wszystko było w porządku i zgodne z literą prawa. Czy zresztą uważa Szanowny Przedpiśca, że polskie firmy w takiej sytuacji postepowałyby (czy postępują) inaczej?
I wreszcie. Inwestycji dokonuje sią naturalnie żeby zarobić. Nikt nie oczekuje od inwestorów zagranicznych, że będą działać charytatywnie, bo co na to ich akcjonariusze? Tak samo studenci - absolwenci - można albo za grosze kisić się na posadzie w słabej polskiej-"narodowej" firmie, albo za ciężkie pieniądze pracować w zachodniej korporacji. Niestety, albo i stety, każdy chce żyć godnie i wybiera takie możliwości, jakie akurat ma przed sobą. Tak długo, jak wykonuje obowiązki sumiennie i uczciwie, powinno się to pochwalać, a nie ganić. Faktem jest jednak, że otwarcie Polskiej gospodarki - umożliwienie napływu inwestycji i kapitału było koniecznością. Tak, jak koniecznością była restrukturyzacja wielu z polskich przedsiębiorstw. Te, których nie udało się oddać w prywatne ręce, są dziś świetnymi przykładami parodii (np. PKP czy kopalnie węgla kamiennego, niezłe cyrki są w zasadzie z prywatnymi firmami np. z Elektrimem, KGHM czy PKN - ciągle spółki w zasadzie czysto polskie - chyba że coś mi się wydaje). Zgodzę się, że w procesie prywatyzacji popełniono szereg błędów. Wielu ludzi, poprzez nieuczciwe działania na tym procesie zbiło majątki. Jednakże, było to możliwe tylko ze względu na niewydolność i nieudolność polskiego aparatu rządowego (nazwijmy to tak). Z drugiej strony, uzyskaliśmy napływ kapitału, know-how, technologii, powoli kształtują się w polskim biznesie zasady ładu korporacyjnego. W tej chwili, doceniając rozwój polskiej gospodarki, w szczególności dostępność wykwalifikowanych specjalistów, międzynarodowe koncerny lokują tu swoje centra rozliczeniowo- księgowe. Moim zdaniem, najlepsze jest przed nami. Pretensje należy kierować do rządu, że z takim trudem pozyskuje kolejne inwestycje. Choć jeżeli mielibyśmy to robić jak Śłowacy czy Czesi - za wszelką cenę (np. fabryka pewnej koreańskiej marki o trudnej do wymienienia nazwie - koszt finansowy i społeczny tej inwestycji dla Słowaków może się im odbić niezłą czkawką). I na koniec pozostawiam otwarte pytanie - czy przy takiej nieudolności bylibyśmy sami w stanie stworzyć nowoczesną gospodarkę, mimo wszystko w miarę dynamicznie się rozwijającą, pozbawioną patologii w życiu gospodarczym i politycznym? Czy "narodowy" koniecznie oznacza lepszy, zwłaszcza w sferze biznesu? Ja wątpię.

Poproszę o krótsze polemiki...


2005-08-20
Tweety pisze: Oczywiście, że sieci komórkowe nie powstałyby, gdyby nie inwestycje zagraniczne. Bo kto niby sfinansowałby idące w setki miliardów dolarów budowy sieci szkieletowych, BTS-ów, licencje na technologie. Kto wreszcie finansowałby promocyjne rozdawnictwo telefonów? Lokalny Telekom z Koziej Wólki?!

No i zrobiło się forum inwestycyjne...


2005-08-20
Gość serwisu pisze: "No i o ile pamiętam uchylił uchwałę Senatu UW z powodów proceduralnych."... No panie profesorze, bądźmy poważni... Minister Handke wyraźnie zaangażował się w obronę oszusta, czym można powiedzieć się zniszczył i gdyby się nie podał do dymisji to by przepadł w głosowaniu. Pamiętam to doskonale. Taki ktoś na ministra? No co Pan, panie rektorze! To ma być rząd odnowy moralnej! Nie ma Pan lepszych kandydatów?

Prof. Handke podał się do dymisji honorowo, za błędy poczynione przez urzędników. To, że uchylił uchwałę Senatu być może miało kontekst polityczny, ale też miało sens formalny. Karanie plagiatora musi być oparte na konkretnych przepisach, wtedy ich nie było i taki był powód interwencji ministra. Postąpił zgodnie z wymogami ustawy, która nakazuje uchylenie uchwały senatu w przypadku jej niezgodności z prawem (art 34. ust 2 Ustawy).


2005-08-19
Gość serwisu pisze: Z jakiego okręgu będzie JM startował w wyborach? Mieszkam na Mokotowie, czy będę mógł na Pana zagłosować?

Wybory do Senatu są "z Warszawy", która jest okręgiem 18 w wyborach do tej Izby. Jeśli ma Pan meldunek w Warszawie - nie ma problemu. Jeśli nie ma Pan meldunku trzeba: albo wziąć z miejsca zameldowania zaświadczenie o wpisaniu na listę wyborców, albo na co najmniej dziesięć dni przed wyborami zgłosić się do gminy właściwej dla miejsca pobytu (czyli na Mokotowie) i poprosić o wpisanie na listę wyborców.


2005-08-19
Wyborca pisze: Ile eksponowanych funkcji publicznych można Pana zdaniem jednocześnie pełnić z czystym sumieniem, że wykonuje się je należycie?

Tyle ile wypełnia się należycie.


2005-08-19
Gość serwisu pisze: Jak Pan, Panie Rektorze, człowiek otwarty, nowoczesny, erudyta może podzielać poglądy Janusza Korwin-Mikkego? Dla przypomnienia dodam, że autorskimi pomysłami tego ów człowieka są ciekawe propozycje "aby dziewczynki nie uczyły się w szkole matematyki, bo jest ona dla nich za trudna" lub "aby zabrać kobietom prawa wyborcze bo kobiety i tak głosują tak samo jak ich mężowie." Co na to Pańska żona...?

Moja żona, inżynier magister technolog żywności, popiera JKM. Może dla tego, że czytając regularnie "Najwyższy Czas" zna Jego poglądy lepiej niż to może wynikać z wyrwanych z kontekstu cytatów.


2005-08-19
Gość serwisu pisze: Czytał Pan książkę dziennikarzy "Przekroju" i "Newsweeka" pt. "On. Kwaśniewski"? Niedawno się ukazała. Polecam, jeśli nie. Warto. Zobaczy Pan do jakiego świata się Pan wybiera...

Nie, nie czytałem. Jeśli ten "świat" to polityka, to dookoła jest także jeszcze wiele innych rzeczy do naprawiania...


2005-08-19
Gość serwisu pisze: Co oznacza napis "koniec" na tej stronie z odpowiedziami?

To znaczy koniec wyszukiwania rekordów (odpowiedzi) z bazy.


2005-08-19
Gość serwisu pisze: Dwie sprawy:
1. Czy jest Pan za tym żeby religia była nauczana w PUBLICZNYCH szkołach podstawowych? Czy może lepiej przenieść ją tam gdzie jej miejsce - do sal katechetycznych przy kościołach? Czy wie Pan, że w zeszłym roku ocena z religii była wliczana do średniej?
2. Ktoś tu wcześniej pisał o sklepach wielkopowierzchniowych, mianowicie o tym, że skoro ludzie wolą robić w nich zakupy, to taki jest już los małych sklepów osiedlowych. Owszem to prawda, pod warunkiem, że sklepy wielkopowierzchniowe będę płacić w Polsce podatki, co zapewni równą konkurencję. Jaki ma Pan problem na rozwiązanie tej drażliwej kwestii? Czy proponowany podatek obrotowy (działa w USA) to dobry pomysł na europejskie warunki?

1. Odsyłanie religii do sal katechetycznych naprowadza myśl odesłania biologii do ogrodu botanicznego, a historii do muzeum...
2. W wielu rzeczach rozwiązania wymyślone w USA oceniam za bardzo dobre (wzorcowe), może być tylko problem w tym, by przenosić rozwiązania systemowe, a nie wybrane ich elementy.


2005-08-19
Gość serwisu pisze: Gość serwisu skomentował wypowiedzi gościa serwisu (czyli moje :) na temat wyprzedaży majątku narodowego. Podyskutujemy? Szkoda, że nie ma Pan profesor forum na swojej stronie, bo to przecież w sumie przestają być pytania do Pana, ale ciekawe dyskusje, w których oczywiście Pański głos jest niezwykle cenny. Szanowny przedpiśca pisze zatem, że "Mimo tych błędów, trzeba stwierdzić wprost, że ogólny obraz prywatyzacji i urynkawiania gospodarki jest pozytywny. Nie można mieć np. pretensji do sklepów wielkopowierzchniowych, że zabijają osiedlowe odpowiedniki". Oczywiście nie ma pojęcia o tym jakimi podatkami obłożone są te lokalne małe sklepy, a jakie ulgi dawane przez skorumpowanych polityków mają wielkie hipermarkety? Jakie przekręty robi się przy sprzedaży powierzchni pod nie etc.? Cieszę się, że przedpiśca zauważa fakt wyprzedaży polskiego sektora bankowego (jednego z najważniejszych). Był przedpiśca kiedyś na zachodzie? Widział w poszczególnych krajach jakie banki tam dominują? Niech pojedzie do Hiszpanii na przykład i spróbuje znaleźć bankomat nienależący do hiszpańskiego banku. Cichcem wspomina przedpiśca sprzedaż Telekomunikacji Polskiej... Telekomunikacji Francuskiej. Znakomite prawda? Wie przedpiśca ile pieniędzy wypompowało France Telecom z Polski już? Ile polska firma zapłaciła im za... logo? W kolejce czeka Idea (jedna z najlepiej rozpoznawanych i najlepszych polskich marek!), która będzie zmuszona (bo należy już do FT) do zmiany nazwy na Orange, nie wiadomo po co. Tzn. wiadomo. Po to, żeby z polskiego rynku zadowoleni Francuzi i paru ich polskich partnerów w interesach z kolegą prezydenta p. Kulczykiem cieszyło się dostatnim życiem. To nas tak cieszy w związku z tą prywatyzacją? Patrząc wprost zadaję ponownie pytanie czysto teoretycznie z teorii ekonomii: inwestuje się gdzieś po co? Panie profesorze na koniec: polski kapitał nie miał szans nie będąc przez Polaków chronionym w walce z kapitałem zachodnim. To chyba jasne, prawda? I dlatego absolwenci pańskiej szkoły dziś w większej części we własnym kraju budują siłę zachodnich korporacji, albo nalewają piwo wesołym Brytyjczykom. A nie siłę Polski. Wedle badań robionych przez kogoś z SGH rok temu przy obecnym PKB Polska dogoni UE za 100 lat. No to będziemy się temu przyglądać z góry. I o to chodziło, prawda?

No właśnie.


2005-08-19
Gość serwisu pisze: No i tak właśnie kształcicie państwo "studentów". "Sieci komórkowe nie istniałyby gdyby nie inwestycje zagraniczne". No straszne, bo przecież wiadomo, że Polacy głupi są i jak im nie przyniosą, to sami nie wymyślą. Prawda? Szkoda, że nie ustosunkował się Pan do drugiego pytania, do kwestii hipermarketów etc.

Rzecz nie w tym, czy Polacy mogą coś wykreować, ale czy polska gospodarka ma środki by to wyprodukować. W sprawie hipermarketów: wszelkie podmioty działające w podobnej sferze powinny mieć identyczne prawa niezależnie od pochodzenia kapitału, a obecnie bywa tak, że kapitał zagraniczny ma przywileje.


2005-08-18
Gość serwisu pisze: Cały Ursynów zaklejony jest billboardami z szefem PO Tuskiem. Strach zajrzeć do lodówki. Wie Pan ile to kosztowało i kto za to zapłacił?

Nie wiem ile kosztowało. Koszty kampanii pokrywane są z wpłat osób fizycznych.


2005-08-18
Darek pisze: Cieszę się, że zebrał Pan wystarczającą liczbę podpisów. Powodzenia 25 września!

Dziękuje i liczę na Pana głos 25 września.


2005-08-18
Gość serwisu pisze: Gwoli przypomnienia minister Handke zaangażował się po stronie niejakiego Andrzeja Anusza, znanego polskiego plagiatora w obronę go przez Senatem UW, który przegłosował, że Anusz popełnił plagiat (przegrał z niejakim Markiem Rymszą). Pan Handke... anulował jako minister decyzję Senatu, ale to i tak nie pomogło Anuszowi.

To akurat pamiętam, ale trudno mówić o tym, że prof. Handke był głównym bohaterem tej sprawy. No i o ile pamiętam uchylił uchwałę Senatu UW z powodów proceduralnych.


2005-08-18
Gość serwisu pisze: Szanowny Panie Rektorze, jestem członkiem demokratow.pl i Pańskie kandydowanie do Senatu RP z list PO jest dla mnie sporym zakłopotaniem czy nie będę musiał złamać "dyscypliny partyjnej".... Chciałem zapytać z ciekawości czy moje ugrupowanie również Panu proponowało start (bo gospodarczo nam niewątpliwie blisko)? Jedyną wadą w Pańskich poglądach jest dla mnie stwierdzenie, że nie widzi Pan nic złego w koalicji z Macierewiczem. Czy ponadto (jako zwolennik UPR, o czym Pan też wspomina) ma Pan zbliżone poglądy dt. Unii Europejskiej co ww poseł? Czy popiera Pan hasło "Nicea albo śmierć"? Jeśli tak, to z czystym sumieniem oddam glos na "naszego" demokratycznego kandydata na Senatora...

1. Nie, nie miałem takiej propozycji.
2. Jestem za unią państw, a nie za państwem unijnym.


2005-08-17
Gość serwisu pisze: Ile udało się zebrać kandydatowi podpisów?

Około 4400.


2005-08-17
Gość serwisu pisze: Profesora Handkego?! A pamięta Pan skandal plagiatowy z nim w roli głównej? Proszę o komentarz.

Nie ma nic takiego w mojej pamięci. Jeśli chodzi o Jego odejście z Ministerstwa to było to związane z niedoszacowaniem kosztów podwyżek płac - zawiniły służby, a minister odszedł.


2005-08-16
Gość serwisu pisze: Chciałbym się odnieść do wypowiedzi gościa serwisu nt. wyprzedaży majątku narodowego. Spotkałem się już kilkakrotnie z podobnymi poglądami i pragnę, jeżeli to możliwe, bez wdawania się w jałową polemikę, przedstawić za pośrednictwem Pańskiego serwisu swój pogląd na ten temat. Podstawowym pytaniem, jakie tu należy postawić, to takie, czy Polska byłaby w stanie w tak krótkim czasie stworzyć w miarę już nowoczesną, ale co najważniejsze, wciąż dynamicznie rozwijającą się gospodarkę. O ile się nie mylę, to na początku transformacji Polska nie dysponowała ani wystarczającą bazą kapitału, technologii ani ludzi (niestety). O ile ten ostatni brak mogliśmy dość łatwo nadrobić, to dwóch pierwszych bez inwestycji zagranicznych już nie byliśmy w stanie. Naturalnie, proces prywatyzacji obarczony był wieloma błędami, jakim np. było sprzedanie niemal całego sektora bankowego bez zapewnienia pewnych narzędzi wpływu na ten sektor (bo te, którymi obecnie dysponuje NBP i RPP są niewystarczające biorąc pod uwagę siłę przetargową banków matek "naszych" banków). Aczkolwiek druga strona medalu jest taka, że nasz sektor bankowy. Mimo że ciągle oferuje dość drogie produkty, jest bardzo nowoczesny i dysponuje elastyczną, szeroką ofertą. Również jego bezpieczeństwo, dzięki wsparciu kapitałowemu spółek-matek jest duże. Inne wynaturzenia to np. sprzedaż narodowego operatora telekomunikacyjnego innemu operatorowi narodowemu. Jest tego sporo. Mimo tych błędów, trzeba stwierdzić wprost, że ogólny obraz prywatyzacji i urynkawiania gospodarki jest pozytywny. Nie można mieć np. pretensji do sklepów wielkopowierzchniowych, że zabijają osiedlowe odpowiedniki. Jest popyt - jest podaż. Jeśliby klienci woleli robić zakupy w małych sklepikach, to je by tam robili. Widać jest jednak odwrotnie. To samo się tyczy motoryzacji. W tej chwili Polska jest jednym z ważniejszych dostawców części i komponentów motoryzacyjnych i jednym z najbardziej znaczących producentów nowych aut w regionie. I to mimo kulejącej sprzedaży na krajowym rynku. A teraz proszę sobie wyobrazić krajowego producenta, który miałby wyprodukować i wypromować nowe auto za granicą - nie ma szans. Szacunkowy koszt takiej operacji to co najmniej 1 mld USD na sam proces technologiczny. A rozbudowa sieci poddostawców, dystrybutorów, kampania marketingowa nieznanej bądź co bądź marki? Proszę mi wskazać narodowego producenta w tej części Europy, który bez wsparcia wielkiego koncernu jest w stanie zaoferować taki produkt? (Ubiegając - Powszechna składka na narodowego producenta jest co najmniej śmieszna.) Skoda należy do Volkswagena, Dacia - Renault, nawet Lada (współpraca z GM) - jest to w dzisiejszych realiach bardzo trudne. Jedyne o co możemy mieć pretensje to to, że nie potrafiliśmy znaleźć odpowiedniego partnera do FSO (a z tego co wiem, zainteresowanie nim na początku lat 90-tych przejawiał VW - nie spodobał się decydentom w Polsce i w rezultacie zdecydował się na współpracę ze Skodą). I niech to będzie podsumowaniem mojej nieco przydługiej wypowiedzi.

No właśnie. I dodam, że wolny rynek oznacza według mnie, że kapitał zagraniczny i krajowy działają na identycznych zasadach.


2005-08-16
Gość serwisu pisze: Niedawno napisał Pan: "według mnie PiS nie jest partią prawicową". Czy mógłby Pan w takim razie napisać w kilku słowach jaka to jest partia wg Pana?

W poglądach na gospodarkę? Socjalistyczna.


2005-08-16
Gość serwisu pisze: "Obecnie żadna partia nie prezentuje mojego poglądu dotyczącego spraw szkolnictwa wyższego. Być może po rozmowach ze mną zmienią zdanie...". A jeśli nie zmieni?

Mam dużą siłę przekonywania i dużo wiem na ten temat. Szczegóły w serwisie informacyjnym rektora.


2005-08-16
Gość serwisu pisze: Kto wg Pana najbardziej by się teraz nadawał na Ministra Edukacji? Czy ma Pan jakiegoś "kandydata"?

Z ministrów najbardziej ceniłem profesora Handkego, byłego rektora AGH i tego ministra, który rozpoczął reformę edukacji. To byłby dobry minister w obecnych czasach.


2005-08-16
Gość serwisu pisze: Z którego miejsca będzie JM startował do Senatu???

W przypadku senatorów nie ma "miejsc na liście", po prostu PO zgłasza dwu kandydatów. Senatorów z Warszawy ma być czterech.


2005-08-16
Student pisze: Pytanie gościa serwisu o majątek narodowy jest absurdalne.
1) sieci komórkowe w Polsce nie istniały i pewnie by nie powstały gdyby nie inwestycje zagraniczne,
2) Ford jest amerykański, a Seat należy od dawna do grupy Volkswagena.

No właśnie.


2005-08-16
Gość serwisu pisze: Wracając do kwestii wyprzedaży majątku. Co mogę powiedzieć na polskie inwestycje na wschodzie, bo o tych w Niemczech nie za wiele wiem (poza kontrowersyjnym wykupieniem przez Orlen niedochodowych stacji od BP :) ? Panie profesorze, nie ta skala! Naprawdę chciałbym dożyć czasów, kiedy będę mógł iść w Polsce do polskiego banku, kupić dobry polski samochód, który będzie się również dobrze sprzedawał na zachodzie, czy mieć w kieszeni polski telefon komórkowy, obsługiwany przez polskiego operatora. Chciałbym iść do polskiego hipermarketu (Tesco, Geant, Carrefour, Leclerc - jakie to polskie nazwy, prawda?), gdzie spotkam zadowolonych z płacy i pracy ludzi, a nie wykończone kasjerki i młodych ludzi, którym dano w Polsce szansę pchać wózki u zachodniego kapitalisty, bo na inną pracę nie mają co liczyć. Chciałbym, żeby jak w Hiszpanii prosperowały sklepy osiedlowe, lokalne gdzie nie ma anonimowości, właściciel wita i się uśmiecha, a nie padały jak grzyby po deszczu po otwarciu kolejnego zachodniego hipermarketu. Chciałbym również usłyszeć, że to z Anglii do Polski ciągną tłumy do pracy, a nie odwrotnie. Wie Pan, że do Anglii wyjechało od wejścia do UE 100 tys. Polaków za chlebem? Wie Pan, że wśród nich wielu absolwentów SGH, którzy nie znaleźli pracy w Polsce i tam podają piwo w pubach? A propos pubów chciałbym, żeby zagranicą było polskie piwo w sprzedaży, podobnie jak zachodnie zalało Polskę. W zasadzie zresztą nie ma już polskich browarów, zostały jakieś małe, lokalne typu lubelska "Perła", choć nie jestem pewien czy i jej już nie sprzedano. Jest jeszcze coś polskiego? Dokąd zmierzamy?

Jesteśmy świadkami globalizacji i to nie tylko nasz problem. Inna skala? No pewnie, od czegoś trzeba zaczynać, a nasza gospodarka praktycznie zaczyna być kapitalistyczna. Inni ćwiczą to już kilka dziesiątków lat.


2005-08-16
Gość serwisu pisze: Kto Pana zdaniem wygra wybory prezydenckie? Jak Pan ocenia 10 lat prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego? Czy uważa Pan, że "Gazeta Wyborcza" jest pismem obiektywnym, czy też służącym interesom układu z Magdalenki, którego ojcem chrzestnym jest jej redaktor naczelny?

W pierwszej sprawie: poczekajmy na ocenę historii. W drugiej: każda gazeta ma jakiś swój własny pogląd na świat i z tego powodu nie jest obiektywna. Moim dziennikiem jest "Rzepa", tam znajduję lektury nawet, jeśli poglądy są dyskusyjne...


2005-08-15
Gość serwisu pisze: Komu pan kibicuje w piłce nożnej w Warszawie? Legii czy Polonii?

Jako były legionista, oczywiście Legii.


2005-08-15
Student pisze: Sprawdziłem panie profesorze. Z obecnych na glosowaniu posłów PO wszyscy byli ZA nowa Ustawa o Szkolnictwie Wyższym, a wiec nie może Pan zaprzeczyć, ze w kwestii Szkolnictwa ma Pan pogląd przeciwny do partii, z której Pan startuje. Co więcej: przeciw był tylko PiS i kola prawicowe, a wiec czy nie powinien Pan z ich list ubiegać się o mandat senatora? Pytam absolutnie bez złośliwości. Po prostu dziwi mnie, ze w Pana głównej dziedzinie prezentuje Pan kompletnie inny pogląd niż "Pana partia".

Po pierwsze bliższe mi są poglądy PO niż PiS na gospodarkę, po drugie PiS miał swój projekt Ustawy. Obecnie żadna partia nie prezentuje mojego poglądu dotyczącego spraw szkolnictwa wyższego. Być może po rozmowach ze mną zmienią zdanie...


2005-08-15
Student pisze: W jaki sposób można się zapisać do Pańskiego sztabu wyborczego? Jeśli trzeba poroznosić jakieś ulotki lub też w inny sposób wesprzeć Pańską kandydaturę to ja to z przyjemnością to zrobię dla dobra Ojczyzny!

Zapraszam do współpracy, zgłoszenia przyjmuje szef mojego sztabu wyborczego Michał Spychalski: michalspychalski@tlen.pl


2005-08-15
Student pisze: Niech się JM nie przejmuje tymi 3000 podpisów i wakacjami:) Wielu studentów na pewno przyjedzie złożyć podpis:) Zresztą można zamieścić listy w internecie, potem każdy może wydrukować i przesłać:))) Może tylko jakieś info na sgh.waw.pl :)

Nie chcę wykorzystywać sgh.waw.pl do kampanii wyborczej i dlatego powstał ten serwis. A dla studentów (nie tylko SGH), którzy nie są z Warszawy, ale w stolicy studiują porada. Jeśli chcecie Państwo głosować w Warszawie, to trzeba:
- albo wziąć (na podstawie rejestru wyborców lub spisu wyborców) zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu głosowania,
- albo poprosić o dopisanie do spisu wyborców, ale powinien to zrobić w urzędzie gminy (w której chce głosować) nie później niż 10 dni przed dniem wyborów.


2005-08-15
Studentka pisze: Jestem zameldowana w Trójmieście, więc nie miałam przyjemności popisać się na liście PO z Pana nazwiskiem, ale zrobił to mój narzeczony. Ja za to będę głosować w Warszawie i z całą pewnością otrzyma Pan mój głos. Powodzenia!

Dziękuję!


2005-08-15
Student pisze: Witam Pan Rektora :) Informacja o Pańskim kandydowaniu do Senatu, to świetna decyzja! W końcu Senat będzie miał w swoich szeregach osobę wykształconą, kompetentną, która wie co mówi :) Ciekawe czy Pan Senator będzie zabawiał na korytarzach swoich kolegów swoimi ciekawymi historyjkami z życia SGH. Chyba nie ma studenta, który by nie lubił ich słuchać w przerwach na ekonometrii :) Dziękuję za włożoną wieloletnią pracę w rozwój uczelni. Obecnie pracuję w wakacje stąd nie mogę przyjechać pod uczelnię ot tak sobie, więc kolejne pytanie? W jakich godzinach "urzęduje" Pana sztab wyborczy na uczelni? Moje pytanie jest takie: Czy będąc Senatorem zostanie Pan na uczelni?

Jestem wybrany na Dziekana Kolegium Analiz Ekonomicznych, mam zaplanowane wykłady w SP, SD i SZ i nie mam zamiaru z nich rezygnować. Być może zmienią się tematy pracy dyplomowych, do tej pory część dotyczyła analiz tego, co dzieje się na uczelni (ostatnio np. statystyczna analiza związków pomiędzy promotorami a recenzentami), a - jeśli zostanę senatorem - to tematy będą służyły analizom makroekonomicznym...


2005-08-15
Gość serwisu pisze: Czy pytania tutaj są trudniejsze, niż pytania w serwisie rektora? :-)

Są inne, bo dotyczą nie tylko problemów szkolnictwa wyższego.


2005-08-15
Gość serwisu pisze: Czy jest pan za prywatyzacją wszystkich polskich szkół wyższych?

Myślę, że prywatyzacja nie jest konieczna. Wystarczy wprowadzić inne zasady finansowania. W mojej opinii, Państwo powinno finansować ("kupować”) konkretne usługi edukacyjne. Wszyscy rozumieją to, że dla pewnej grupy studentów studia są miejscem realizacji hobby, a nie miejscem do zdobywania wiedzy i umiejętności pożytecznych dla tych, którzy te studia opłacają (czyli dla podatników).


2005-08-15
Gość serwisu pisze: Co Pan sądzi o korupcji w polskiej piłce nożnej, roli PZPN i jeśli deklaruje Pan zajęcie się sportem to, co zrobić w tych sprawach?

Myślę, że zasadniczą sprawą jest przyjęcie do wiadomości, że w swej zasadniczej części sport nie jest już tym, czym był w dawno minionych latach, a stał się po prostu biznesem. Zamiast o "działaczach" powinno się mówić o menedżerach sportu (to ciekawa odrębna dziedzina wiedzy), nawiasem mówiąc SGH w porozumieniu z PKOL uruchamia studia podyplomowe w tym zakresie.


2005-08-15
Gość serwisu pisze: Pytanie zasadnicze: czy jest Pan za postulowaną przez PO likwidacją Senatu i zmniejszeniem liczby posłów? Czy też będzie w przypadku PO tak samo jak w przypadku SLD, które Senat chciało likwidować, tylko wtedy, kiedy miało tam mniejszość za kadencji 1997-2001? A potem jak z deklaracjami Millera było każdy widział. Są oczywiście inne pomysły na rolę Senatu - np. przeniesienie do niego komisji śledczych, celem oddzielenia ich od doraźnej walki politycznej, do której bliżej posłom, czy też przeniesienie na jego forum spraw zagranicznych i likwidacją komisji sejmowej dot. tego. Jakie jest Pana zdanie?

Myślę, że pożyteczne jest postępowanie dwu instancyjne, a więc Senat jest potrzebny. Z drugiej strony, konieczne jest obniżenie kosztów funkcjonowania Państwa, a Parlament kosztuje...


2005-08-15
Gość serwisu pisze: Tym razem chciałem na początek oddać szacunek! Odpowiada Pan jednak na wszystkie pytania :-) Wycofuję porównanie do rywinowego "W odpowiedzi odmawiam udzielenia odpowiedzi". Mam kolejne pytanie. Co Pan sądzi o sprzedaży polskiego majątku narodowego firmom zagranicznym po 1989 roku? Czy wie Pan, że nie ma w Polsce juz praktycznie polskich banków? Polskie filmy telekomunikacyjne (sieci stacjonarne, komórkowe) są w rękach inwestorów zagranicznych. Nie ma polskich fabryk produkujących samochody. Wyprzedaje się huty, kopalnie. Nie sądzi Pan, że nie podbili nas przed 60 lat i nie rozebrali, jak za czasów szlacheckich, to teraz dzięki klasie próżniaczej (politykom) kupili? Był Pan kiedyś na lotnisku w Paryżu? Wszystkie samochody używane przez obsługę są francuskie - Peugeoty. W Londynie - brytyjskie Fordy. W Hiszpanii - Seaty. W Polsce? Czy Pan też dołączy do grona polityków wmawiających tym biednym Polakom, że to są inwestycje z korzyścią dla nich, ta sprzedaż majątku? Czy Pan, jako ekonomista wie, że inwestuje się, po to żeby zarobić? Że zachód zarabia na tym kraju krocie, zostawiając biednym ludziom tu marne grosze? Przepraszam za długie pytanie, ale na ten temat można by pisać w nieskończoność.

Życie i gospodarka są bardziej złożone. Taki na przykład bardzo brytyjski ROVER był już niemiecki, był japoński, a teraz szuka kolejnych inwestorów. Oczywiście to, co najlepsze w Polsce powinno być pod polską kontrolą, ale w epoce biznesu globalnego autarkia nie daje możliwości rozwoju. No i co Pan powie o ekspansji polskich firm kupujących lub budujących fabryki w Rosji, na Ukrainie, w Afryce Południowej lub Niemczech?


2005-08-15
Łukasz pisze: Panie Profesorze, czy w przyszłym rządzie przewiduje Pan możliwość objęcia funkcji szefa któregoś z resortow związanych z gospodarka (np. ministerstwa finansow)? Bo cos mi się wydaje ze PO wiąże z Panem plany wykraczające poza pełnienie przez Pana funkcji senatora. Pytanie drugie dotyczy politycznej prognozy, a mianowicie czy nie sadzi Pan ze PiS (jak wiadomo zwolennik państwa opiekuńczego) w przyszłej koalicji z PO będzie blokować liberalne reformy gospodarcze? Czy kompromis w kwestiach gospodarczych przyszłych koalicyjnych partnerów nie doprowadzi do "średnio" wolnorynkowych reform i tak naprawdę niewiele zmieni, co w konsekwencji może doprowadzić do negatywnego odbioru przez społeczeństwo? I na koniec czy nie sadzi Pan, że partie pokroju SLD, SDPL, Samoobrona, PIS i LPR, biorąc pod uwagę ich gospodarcze postulaty, to ta sama socjalistyczna drużyna (chyba tylko poglądy na prywatyzacje je różnią)?

Po pierwsze nie było takich rozmów i nie mam takich zamiarów. Po drugie: z tego właśnie powodu do Sejmu powinno wejść jak najwięcej osób mających poglądy "wolnorynkowe".


2005-08-15
Gość serwisu pisze: Co spowodowało, że człowiek uprawiający zawód z założenia wolny od patologii rozumu, jaką jest polskie życie polityczne zapragnął kontynuacji władzy na tak wysokim szczeblu ryzykując upapranie się w mało społecznie sprawiedliwy program PO?

Senat nie jest organem rządzącym... No i zamiast "sprawiedliwości społecznej" wolę po prostu "sprawiedliwość".


2005-08-13
Gość serwisu pisze: Panie profesorze. Przeciwko nowej Ustawie o szkolnictwie wyższym zagłosował tylko PiS i koła prawicowe. Pozostałe partie (w tym PO) ustawę poparły. Czy wiec nie lepiej Panu - głównemu krytykowi ustawy, kandydować z list PiSu lub Domu Ojczystego?

Po pierwsze: PiS miał własną wersję ustawy i dlatego odrzucał inną. Po drugie: ja nie jestem członkiem PO, to PO popiera moja kandydaturę do Senatu. I na koniec: według mnie PiS nie jest partią prawicową.


2005-08-13
Gość serwisu pisze: Dlaczego nie odpowiada Pan na wszystkie pytania? Prawie połowa była niewygodna? Ilość znalezionych rekordów: 20 ilość rekordów w bazie: 32. Brakuje odpowiedzi na 12 pytań. "W odpowiedzi, odmawiam odpowiedzi" (c) Rywin?

Tak, jak w serwisie rektorskim: odpowiadam, w miarę wolnego czasu, a ponieważ odpowiadam sam, to tempo udzielania odpowiedzi nie jest nadzwyczajne (przyznaję to z bólem). Nie ma niewygodnych pytań, czasami tylko trzeba dobrze pomyśleć nad odpowiedzią.


2005-08-13
Gość serwisu pisze: Czy brakuje jeszcze podpisów?

Praktycznie nie brakuje, ale nadwyżka jest mile widziana...


2005-08-13
Student pisze: Pisze Pan: "Moja decyzja była o kilka miesięcy wcześniejsza. Może to J.Oleksy wziął przykład..." A to ciekawe, bo jak parę miesięcy temu pytałem, czy chce Pan wejść do wielkiej polityki, to odpowiedział Pan, że ten kierunek go nie interesuje.

Pytał Pan w Serwisie Informacyjnym Rektora, a tam nie było miejsca na deklaracje polityczne...


2005-08-13
Gość serwisu pisze: Ile podpisów udało się jak dotąd zebrać?

Osobiście? Około tysiąca. Poprzez znajomych około półtora tysiąca.


2005-08-13
Gość serwisu pisze: Szanowny Panie Rektorze. PO opowiada się za radykalnym zmniejszeniem podatków. OK, ale czy w obecnej sytuacji III RP nie powinniśmy mówić raczej o cięciu wydatków. Czy "odpaństwowianie" szkolnictwa jest dobrym pomysłem? Co Pan sądzi o pomyśle prof. Anny Radziwił, czyli o wprowadzeniu opłat za studia na uczelniach państwowych?

Jeśli chodzi o odpaństwowienie uczelni to na pierwszym miejscu stawiałbym uwolnienie programów nauczania. W tej chwili określa je Minister. Za jakość dyplomu powinna odpowiadać wydająca go uczelnia, a nie Państwo. W sprawie odpłatności: jestem zwolennikiem idei współpłatności za studia.


2005-08-13
Gość serwisu pisze: Panie Rektorze, czy jest Pan przekonany, że warto angażować się w politykę akurat z Platformą Obywatelską? Pan od lat popierający Janusza Korwina Mikke, wspiera uciekinierów z Unii Wolności, partii która po 1989 roku dogadała się z komunistami/socjalistami i przejęła władze w Polsce? Nie widzi Pan paranoi polskiej polityki? Unia Wolności -> PO, SLD -> SDPL. Przemalowywanie się tych samych twarzy? Donald Tusk, jakkolwiek to sympatyczny człowiek, miał już swoją szansę w polityce. Wiele obiecywał jako polityk KLD w latach 90. Co z tych obietnic zostało spełnione? Pan, człowiek uczelni, niezaangażowany do tej pory w politykę, mógłby z powodzeniem spróbować w Polsce stworzyć coś nowego. Na miarę. PO to pójście na łatwiznę. Dogadanie się z układem z Magdalenki. Szkoda.

Nie widzę nic złego w tym, że poglądy i przynależności partyjne ewoluują. Bo to raczej ewolucja niż rozpaczliwe skoki pomiędzy różnymi opcjami. Samemu lub w małej grupie trudno coś zdziałać, wiem to dokładnie z doświadczeń rektorskich...


2005-08-13
Gość serwisu pisze: Szanowny Panie! Czy mógłby Pan w kilku "treściwych" punktach określić najistotniejsze sprawy, jakimi chciałby się Pan zajmować w trakcie sprawowania kadencji oraz pokrótce zaprezentować swoje, jakie stanowisko wobec nich Pan zamierza zająć? Jak też skomentowałby fakt, iż jako wykładowca i wciąż Rektor najlepszej, bądź co bądź, uczelni ekonomicznej w kraju startuje Pan z listy partii, która jak dotąd nie zaprezentowała własnego programu wyborczego poza sławetnym, acz dosyć kontrowersyjnym 3x15? Jak do programu PO mają się deklarowane przez Pana jeszcze kilka lat temu poglądy zbieżne z poglądami pana Korwina Mikke i jego partii?

Mam zamiar zajmować się sprawami, na których się znam: edukacja, gospodarka, sport. Brak formalnego programu nie oznacza braku poglądów, a te są prezentowane w różnych miejscach. No i właśnie poglądy UPR i PO są w - moim zdaniem - w sprawach gospodarczych nie sprzeczne.


2005-08-13
Gość serwisu pisze: Szanowny Panie Rektorze, przeczytałam Pana życiorys i jestem zdumiona Pana aktywnością począwszy od najmłodszych lat. Natomiast nie wiele wypowiada się Pan na temat swoich poglądów, założeń programowych. W jakich dziedzinach życia gospodarczego widzi Pan konieczność przeprowadzenia zmian. Z przyjemnością dowiedziałabym się więcej na temat Pana rodziny. Chciałabym, żeby przekonał mnie Pan bardziej, że powinnam poprzeć Pana kandydaturę do Senatu.

Jestem zwolennikiem swobód obywatelskich, wyrazem tego jest miedzy innymi obecny system studiów w SGH: powszechny indywidualny tok studiów obowiązujący wszystkich i nakładający na każdego odpowiedzialność za dokonane wybory. Swoboda działań, ograniczenie licencjonowania, obniżenie podatków - to chyba zasadnicze cele w zakresie gospodarki. Rodzina? Żona jest absolwentką SGGW (technologia rolno-spożywcza), a córka absolwentką stosunków międzynarodowych w SGH.


2005-08-13
Gość serwisu pisze: Ponawiam pytanie, które składałem za pośrednictwem serwisu rektora SGH, a które chyba gdzieś się Panu zawieruszyło: Czy zarządzenie w sprawie elektronicznych wersji prac dyplomowych należy odbierać jako świadectwo Pana nastawienia do zasady neutralności technologicznej państwa? Jako senator będzie Pan miał zapewne okazję głosować nad ustawami, które wpłyną na kształt społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Dla dobrego jego dobrego funkcjonowania, zwłaszcza w aspekcie eGovernment (kontaktów instytucji publicznych z obywatelami) zasada neutralności technologicznej jest sprawą najwyższej wagi. Tymczasem, Pana zarządzenie jest złamaniem tej zasady, gdyż zmusza studentów do korzystania z konkretnych rozwiązań informatycznych, a przynajmniej do korzystania z zamkniętego, niedostępnego formatu zapisu danych. Nie jest to wcale rozwiązanie konieczne, gdyż na przykład na UW analogiczne zarządzenie nie ogranicza wyboru studentów oraz umożliwia korzystanie z otwartego i dostępnego formatu. Jak wynika z przekazanych przez Pana wyjaśnień pracownika uczelni, przesłanką do wydania zarządzenia w jego obecnym kształcie była wygoda pracowników uczelni. Czy należy to również odbierać jako Pana rozumienie roli instytucji publicznych - nie służba użytkownikom (obywatelom), ale własna wygoda? Pana dotychczasowe działania wskazują, że zdaje Pan sobie sprawę ogromnych możliwości, jakie dają technologie informacyjne (czego dowodem jest ta strona, serwis rektora, wirtualny dziekanat SGH, e-learning itp.). Co ciekawe, formularze do zbierania podpisów poparcia kandydatury udostępnia Pan nie tylko w jednym formacie... Problem jednak w tym, że instytucje publiczne nie mogą sobie pozwolić na całkowitą dowolność w korzystaniu z tych technologii - szczegółowe zasady zawiera chociażby ustawa o informatyzacji, którą zignorował Pan wydając zarządzenie. Czy ignorancja prawa szkodzi senatorom?

Czym innym są decyzje w skali mikro, czym innym ustawy. W uczelni decyzje mają charakter zarządczy, a nie sterujący. Z opinii prawnych, jakie mam zarządzenie nie łamie prawa.


2005-08-13
Gość serwisu pisze: W latach 1977-89 był Pan członkiem PZPR. Jak mógłby Pan się odnieść do tego faktu? Czym motywowana była decyzja o wstąpieniu do partii? Czy dziś żałuje Pan tej decyzji?

Wtedy myślałem, że jest to droga do naprawy Państwa. W SGPiS było to miejsce dobrych dyskusji.


1-50 | 51-100 | 101-150 | 151-200 | 201-250 | 251-300 | 301-350 | 351-400 | 401-450 | 451-500 | 501-550 | 551-600 | 601-650 | 651-700 | 701-750 | 751-800 | 801-850 | 851-900 | 901-950 | 951-1000 | 1001-1050 | 1051-1100 | 1101-1150 | 1151-1200 | 1201-1250 | 1251-1300 | 1301-1350 | 1351-1400 | 1401-1450 | 1451-1500 | 1501-1550 | 1551-1600 | 1601-1650 | 1651-1700 | 1701-1720

Tutaj można zadać pytanie...


Biuro Senatorskie Marka Rockiego, pl. Jana Henryka Dąbrowskiego 5, 00-057 Warszawa, tel. (22) 892 06 95, fax (22) 892 06 95